A - L - Brochów na przestrzeni wieków

Idź do spisu treści

Menu główne:

A - L

ABC Brochowa

W tej części będą przedstawione hasłowo określenia, nazwy oraz inne informacje, które związane są lub były w Brochowem. Będzie to ,,mała encyklopedia lub leksykon Brochowa", gdzie dobór haseł będzie wynikał z wiedzy autora strony oraz dostępnych żródeł.
Podstrona będzie rozbudowywana w miarę uzyskiwania informacji.

Notki biograficzne osób pochodzą w większości z Wikipedii.A

Abresch - zakład fotograficzny  na rogu ulicy Heydebrand (Wietnamska) i Güntherstr. (Pakistańska). Wydawca widokówek w Brockau. Właściciel Emil Abresch.

Adam – nazwa w Brochowie używana dla oznaczenia części torów na stacji rozrządowej znajdujących się na wysokości obecnych Bieńkowic. Na tę część stacji wjeżdżały pociągi od strony wschodniej i stawały na Barbarze, gdzie były rozformowywane. Patrz Danuta, Ewa, Franek, Barbara.
Adiam
- firma z siedzibą przy ulicy Centralnej 1, która zajmuje się sprzedażą maszyn i urządzeń dla budownictwa.
Adler-Apotheke
-  apteka wraz z laboratorium przy Große-Kolonie-Straße  2a w Brockau, właścicielem był dr. Salomon Wolff. Syn Salomona - Walter urodził się w 1911 r. w Brockau, był również farmaceutą, został zamordowany w Auchswitz (Oświęcim) w 1945 r. Patrz Apotheke Chory, Apteka Brochowska.
Adolf-Hitler-Platz
- plac powstał w latach 1935-1937  po wyburzeniu znajdujących się tam baraków. Pełnił role placu targowego. Dziś nosi nazwę plac Mongolski, w latach 1945 do  30 XII 1959  nosił nazwę pl. Wolności.

Adsum - vademevum liturgiczno-duszpasterskie wydawane przez parafię Św. Jerzego w Brochowie.

Afgańska  - patronem ulicy w okresie od 1945 roku do  23 stycznia  1956 roku był  Tadeusz Kościuszko, kolejnym patronem tej ulicy był  w okresie od 23 stycznia 1956 roku  do 1 stycznia 1992 roku był Henryk Rutkowski, w Brockau nosiła nazwę  Hatzfeldstraße  a jej patronem był  Hermann książe von Hatzfeld und Trachenberg.
Hermann książe von Hatzfeld und Trachenberg urodzony 4 lutego 1848 roku w Żmigrodzie, zmarł 14 stycznia 1933 roku  tamże, nadprezydent prowincji śląskiej od 1 października 1894  roku do 1 lipca 1903 roku. Patrz Kościuszko Tadeusz, Rutkowski Henryk, Hatzfeldstraße , Tankstelle.
Ahoraweg
- w Brockau nosiła również nazwę  Am Ahornweg - dziś część ulicy Chmurnej, leżąca bliżej obecnego pl. Indyjskiego. Patrz Grünerweg, Chmurna.
Alard
- opat zakonu Najświętszej Marii Panny kanoników regularnych (Augustianie) we Wrocławiu, który pojawia się w bulli papieskiej z   9 kwietnia  1193 roku spisanej w Lateranie, w której jest pierwsza historyczna nazwa Brochowa – Prochou. Patrz Augustianie.
Aleja Róż
- ulica w Brockau nosiła nazwę Rotdornallee,  Rotdorn - polskie tłumaczenie głóg czerwony; do alei tej  należy też Scholz'sche Ansiedlung (Kolonia Scholzego), której nazwa wywodzi się od dawnego posiadacza tych terenów w Brockau – dziedzicznego sołtysa Scholzego.
Alte Friedhof
- stary cmentarz, który powstał w 1821 roku i był użytkowany do ok. 1903 roku, położony był  przy skrzyżowaniu obecnych ulic Mościckiego - Semaforowa nie dochodził do  Pakistańskiej. W Brockau był pod adresem Güntherstraße  1- 4. W momencie powstawania znajdował się poza terenem wioski. Patrz Cmentarz Brochowski, Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej.
Ambasada Cygańska
– nieistniejący budynek przy ulicy Pakistańskiej, zamieszkiwany w większości przez Romów, rozebrany w połowie lat 70-tych XX wieku pomimo wcześniej wykonanego remontu. Budynek znajdował się na skwerze naprzeciwko parkingu przy Biedronce.
Am Grüner Weg
-  jedna z nazw części obecnej ulicy Chmurnej, która odpowiadała  części tej ulicy  leżąca dalej od  placu Indyjskiego. Nazwa ta w dosłownym tłumaczeniu oznaczała  ,,Zielona droga". Patrz Grüner Weg, Ahoraweg, Am Ahornweg, Chmurna.
Am Floßgraben
-  droga wraz z domkiem (rozebrany w pod koniec lat  70-tych ubiegłego wieku) przy cmentarzu brochowskim, dziś należy do Brochowskiej. Patrz również Floßgraben, Brochówka.
Am Mühlberg
- dziś ulica Syjamska, od 1945 roku do 30 grudnia 1959  nosiła nazwę Młyńska. Ulica Młyńska  nazwę swoją  wzięła od wzgórze ze znajdującym się na nim wiatrakiem, który  w XIX wieku znajdował się  obecnym miejscu wodociągowej wieży ciśnień. Patrz Willa Kolsky.
Am Wasserwerk
- dziś początek ulicy Kozielskiej, część przy dawnym zakładzie ujęcia wody w Brockau, w miejscu tym obecnie znajdują się studnie należące do MPW i K, służące w przeszłości do poboru wody. Patrz Kläranlage.
An der Gucke
- dziś ulica Brochowska; der Gucke - miejsce widokowe. Patrz Brockau-Tschanscher Verbindungsweg.
Apotheke Chory
- znajdowała się przy Große-Kolonie-Straße  2a, która w latach 1936 – 1945  nosiła taką nazwę. W Brochowie znajduje się w tym samym miejscu apteka, która nosi nazwę Apteka Brochowska. Patrz Adler-Apotheke, Apteka Brochowska.
Apteka Brochowska
- najstarsza apteka w Brochowie przy ulicy Chińskiej 2a, w tym samym lokalu mieściła się w Brockau apteka wraz z laboratorium, która nosiła nazwę  Adler-Apotheke, gdy jej  właścicielem był doktor Salomon Wolff. Patrz Apotheke Chory.
Apteka Na Rondzie
- nowa apteka otwarta przy ulicy Pionierów 7. Właściciel A. Szymura.

Argus - nazwa agencji detektywistycznej działającej w Brockau z siedzibą przy Güntherstraße 5. Właścicielem był Ludwig Brann.

Armed s.c. - nazwa prywatnej przychodni znajdującej się przy ulicy Chińskiej 4.
Armia Czerwona
- nazwa wojsk Związku Radzieckiego, które powstały 28 stycznia 1918 roku, rosyjska Kpасная Армия, pełna nazwa Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona (Рабоче-Крестьянская Красная Армия, RKKA), od 23 lutego 1946 roku Armia Radziecka. Wojska Armii Czerwonej zdobywały w lutym 1945 roku Brochów. Patrz Sinkin Dimitrij, Obelisk.
Atej
- firma posiadająca biura przy ulicy Semaforowej 83 zajmująca się projektowaniem, budową i kamerowaniem sieci wodno-kanalizacyjnej. Właściciel Andrzej Łysoń.
Augustianie
– kanonicy regularni - zakon posiadający od 1193 roku do 1810 dobra na terenie Brockau. Dzięki zakonowi powstał Park Brochowski oraz nieistniejący pałac. Do Polski kanonicy regularni trafili na przełomie XI i XII w. Powstały prepozytury w Trzemesznie i Czerwińsku, następnie we Wrocławiu (kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku). Kanonicy regularni , najstarszy katolicki zakon klerycki - zorganizowany wg reguły św. Augustyna.B

Babiak  Tadeusz - proboszcz parafii św. Jerzego w Brochowie do 1979 roku, pochowany na cmentarzu brochowskim.

Baum Adolf – właściciel znanego zajazdu (etablissement) w Brockau przy Hauptstraße 1. Z zajazdu do chwili obecnej pozostał granitowy słup ogrodzeniowy, który jest na rogu obecnych ulic  Centralnej i Wiaduktowej. Wygląd zajazdu można zobaczyć na podstronie ulica Centralna.
Bäckerei Dietrich – piekarnia znajdowała się przy Breslauer Straße  (w  budynku przy Mościckiego 32, w okresie powojennym był tam sklep spożywczy, lokal gastronomiczny – nieczynny od wielu lat). Zabudowania piekarni istnieją do chwili obecnej. Właścicielem piekarni był Walter Dietrich.
Bäckerei Dymarczyk - piekarnia znajdowała się przy Hauptstraße  między Bahnhofstraße  a Lieresstraße (odcinek od Semaforowej do Birmańskiej). Właściciel Dymarczyk.
Bäckerei Kilian - piekarnia przy Bahnhofstraße   (nieistniejące bloki przy obecnej Semaforowej od Pakistańskiej  do Afgańskiej). Właściciel Kilian.
Bäckerei Kiesewetter – piekarnia - sklep przy Bahnhofstraße  21 (nieistniejące bloki przy obecnej Semaforowej od Mościckiego do skrzyżowania z Japońską). Właściciel
ka Gertrud Kiesewetter.
Bäckerei Kiesewetter - piekarnia znajdowała się przy Große Kolonie Straße  5a ( obecnie jest tam również Piekarnia Roman Szczykutowicz). Właściciel
ka Gertrud Kiesewetter. Patrz Piekarnia Roman.
Bäckerei Kiesewetter – piekarnia - sklep przy Große Kolonie Straße  5 (obecnie jest tam sklep tzw Ciucholandia). Właściciel
ka Gertrud Kiesewetter.
Bäckerei Kutzner - piekarnia przy Hauptstraße  (znajdowała się przed obecnym placem Mongolskim). Właściciel Kutzner.
Bäckerei Müller - piekarnia Müller znajdowała się przy Gartenstraße 10 (obecnie Mościckiego
42). Właściciel Wilhelm Müller.
Bäckerei Volkmer - piekarnia Volkmer znajdowała się przy Lieresstraße 9 (obecnie Birmańska 9 budynek na rogu z ulicą Centralną). Właściciel Paul Volkmer.
Bahnhofstraße – jedna z głównych ulic Brockau przy której znajdował się m.in. Ratusz (wybudowany w 1908 roku – budynek istnieje do chwili obecnej), stara poczta (budynek obecnej poczty), drukarnia Dodecka czy kino. Po wojnie nosiła nazwę od 1945 do 22 grudnia 1952 Kolejowa. Bahnhofstraße  to obecna ulica Semaforowa od ulicy Mościckiego do Centralnej, dalsza część ulicy Semaforowej powstała w 2005 roku wraz z budową nowych bloków osiedla Parkowego. Patrz Kolejowa, Semaforowa.
Bahnpolizei  - funkcjonariusze straży kolejowej  mający za zadanie ochronę pasażerów i majątku kolei, była to formacja uzbrojona, która była w Brockau od 1896 roku. Organizacja istniała do 1920 roku w każdym kraju związkowym Niemiec. Patrz Bahnschutz.
Bahnschutz - straż kolejowa, która powstała w dniu 3 marca  1921 roku, gdyż w 1920 roku nastąpiło zjednoczenie i upaństwowienie kolei niemieckich - Reichseisenbahnen. Nowa formacja straży kolejowej  mająca za zadanie ochronę pasażerów i majątku kolei w całych Niemczech. Bahnschutz w okresie II Wojny Światowej nadzorował istniejące w Brockau i Lindenruher obozy pracy przymusowej. Patrz  Reichsbahnlager Brockau.
Bajka – restauracja przy ulicy Centralnej 18, obecnie nosi nazwę Noce i dnie , poprzednia nazwa Rodeo, wcześniej Wiejskie jadło, jest to budynek dawnej drukarni Ernsta Dodecka, w której drukowano m.in. Brockauer Zeitung.
Patrz Galeria Bajka, Koza Mieczysława.
Bajkowy żłobek - nazwa  prywatnego żłobka  otwartego przy ulicy Cedrowej.

Balkanzug - pasażerski pociąg
interkontynentalny przejeżdżający przez Brockau od stycznia 1916 do sierpnia 1918 r.
Barbara - nazwa w Brochowie używana dla oznaczenia części torów na stacji rozrządowej znajdujących się na wysokości górki rozrządowej, gdzie byly formowane nowe składy i kierowane następnie na Danutę. Patrz Adam, Danuta, Ewa, Franek, Oczko.
Baugeschäft Bergman - sklep z artykułami budowlanymi Bergman, który znajdował się przy Gartenstraße   7  (nieistniejące  budynki przy Mościckiego od Semaforowej do Wietnamskiej). Właściciel Hugo Bergman.
Baugeschäft Knispel - sklep z artykułami budowlanymi Kniespel, który znajdował się przy Lieresstraße  9  (obecnie jest to budynek przy Birmańskiej 9). Właściciel Johann Knispel zamieszkiwał w tym samym budynku.
Baugeschäft Langos - sklep z artykułami budowlanymi Langos, który znajdował się przy Große Kolonie Straße  1a (obecnie jest to sklep U Ewy na rogu Chińskiej i Polnej). Właściciel Langos Robert, który zamieszkiwał przy Große Kolonie Straße  11b.
Baumschulenweg - od 1914 do 1945 roku ulica w Brockau, która była początkowo prywatną ulicą (Privatstraße ) prowadząca do  szkółki leśnej ( Baumschulenweg). W Brochowie ulica ta  od 1945  do 23 stycznia 1956 roku nosiła nazwę Piękna, od 23 stycznia 1956 roku do 1 stycznia  1992 roku patronem ulicy był  Władysław  Kniewski . Od 1 stycznia 1992 roku do chwili obecnej to ulica Nepalska.
Władysław Kniewski urodzony 14 czerwca 1902 w Grodzisku Mazowieckim, zmarł  21 sierpnia 1925 w Warszawie  - polski działacz komunistyczny, stracony za zamach na agenta policji. Patrz Władysław Hibner, Tadeusz Rutkowski.
Bau – u Spar Verein in Brockau E.G.m.b.H - Budowlana Kasa Oszczędnościowa w Brockau Sp. z.o.o., deweloper w Brockau budujący domy m.in. w rejonie Chińska - 3 Maja. Siedziba spółki znajdowała się w nieistniejącym budynku przy Große Kolonie Straße  9a.
Beerdigungsinstitut Höfig - zakład pogrzebowy Höfig znajdował się przy Güntherstraße (budynek nie istnieje, znajdował się na ulicy Pakistańskiej na wysokości obecnej Biedronki), Właściciel Höfig.
Bekleidungsgeschäft Haja - sklep z ubraniami Haja. (nieistniejące budynki przy Wietnamskiej od rogu obecnej Pakistańskiej do Afgańskiej). Właścicielka Gertrud Haja, która zamieszkiwała przy Hatzfeldtstraße  4.
Benkwitz - obecna nazwa osiedla Bieńkowice do 1936 roku, potem przemianowana na Ruhlinden i nazwa ta była używana od 1936 roku do 1939 roku, natomiast od 1939 roku  do 1945 roku  nosiło nazwę Lindenruh. Patrz Benkwitz Allee, Lindenruher Allee.
Benkwitz Allee - w Brockau była ulicą prowadzącą do Benkwitz (Bieńkowice), taka nazwa ulicy obowiązywała do 1936 roku. Dziś część ulicy Ignacego Mościckiego, od 1945 roku  do 1952 roku nosiła nazwę Ogrodowa, od 1952 roku do 1957 roku nosiła nazwę Zwrotnicza, od 1957 do  1 stycznia  1992  roku nosiła nazwę 22 Lipca ( odcinek od Koreańskiej do Ziemniaczanej). Patrz Benkwitz, Lindenruher Allee.
Behnsch Reinhold - właściciel ogrodnictwa w Brockau przy Hauptstraße  26 a-c.
Ogrodnictwem rodzina Benschów zajmowała się od 1869 roku. Wielkośc ogrodnictwa - 25 ha. Potem ogrodnictwo przejął Robert Stern. Patrz Stern Robert, Rumbaum Otto.
Bettengeschäft Holzbrecher - sklep z łóżkami Holzbrecher mieścił się na rogu ulic Güntherstraße (Pakistańska) i Heydebrandstraße (Wietnamska). Właściciel Holzbrecher.
Biedronka - dyskont spożywczy firmy Jeronimo Martins Polska Sp. z o.o. znajdujący się przy ulicy Afgańskiej 3.
Biegła - w Brockau nosiła początkowo nazwę Walterstraße, po wybudowaniu kościołów zmieniono nazwę na Kirchstraße. Nazwy tej ulicy w Brochowie - od 1945 roku do 23 stycznia 1952  roku - Kościelna, od 23 stycznia 1952 roku do 1954 roku - Georgi Dymitrowa. Od 1954 roku do chwili obecnej Biegła. Patrz Kirchstraße.
Georgi Dymitrow (Dimitrow) Michajłow urodzony 18 czerwca 1882 roku w Kowaczewci k. Pernika, zmarł  2 lipca 1949 roku w Barwisze pod Moskwą - bułgarski działacz komunistyczny współoskarżony o podpalenie Reichstagu w Berlinie w 1933 roku - uniewinniony. Wydalony w 1934 roku z III Rzeszy.   
Birmańska  - w Brockau nosiła nazwę Lieresstraße, a jej patronem był Curt von Lieres und Wilkau, landrat, cywilny przew. tymczasowej komisji dla powiatu Wrocław-Wieś 1897 -1902. W Brochowie od 1945 roku do  30 grudnia 1959 roku nosiła nazwę  Powstańców, następnie otrzymała nazwę Burmańska od 30 grudnia 1959 roku  do 1 stycznia 1992 roku, od tego czasu nosi obecną nazwę. Zmiana wynikała ze zmiany nazwy państwa patrona z Burmy na Birma. Patrz Lieresstraße , Burmańska
Biuro Likwidacyjne
(najprawdopodobniej prawidłowa nazwa to Urząd Likwidacyjny, który podlegał Rejonowemu Urzędowi Likwidacyjnemu we Wrocławiu  a ten Okręgowemu Urzędowi Likwidacyjnemu) - zajmowało się gromadzeniem i zabezpieczeniem mienia poniemieckiego, które następnie można było kupić lub otrzymać w ramach przydziału (chodziło o ruchomości). Znajdowało się w budynku  przy obecnej ulicy Semaforowej 16. Znajdował się tam również Posterunek Milicji Obywatelskiej potem przeniesiony na dworzec PKP, gdzie istniał jako Komisariat Kolejowy MO, zlikwidowany w latach 80-tych ubiegłego wieku. Urzędy Likwidacyjne powstały na podstawie dekretu z 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich. Na ziemiach odzyskanych okręgowe urzędy likwidacyjne podlegały Ministrowi Ziem Odzyskanych. Dekret w części dotyczącej Urzędu Likwidacyjnego został zmieniony ustawą z 18 listopada 1948 r. o zmianie organizacji i zakresie działania urzędów likwidacyjnych oraz zarządzeniem Ministra Ziem Odzyskanych z 17 stycznia 1949 r. , które tworzyło rejonowe urzędy likwidacyjne.
Blaschke Robert Walter - mieszkaniec Iwiny zastrzelony w 1945 roku, którego  grób początkowo znajdował się za domami przy obecnej ulicy Filipińskiej - został ekshumowany przez rodzinę i pochowany na cmentarzu w Żernikach.  Wg rodziny został on zastrzelony przez Rosjan na polu i odnaleziony po kilku miesiącach. W miejscu tym stoi obecnie krzyż. W okresie powojennym do lat 60-tych ubiegłego wieku Blaschke Bernard dostarczał w bańce mleko m.in. do mieszkania Pani Łaszczewskiej przy Mościckiego 14/1, która je sprzedawała.
Blaue Marie - nazwa nieistniejącego domu mieszkalnego przy Walterstraße  (Japońska) w miejscu tym obecnie stoi archiwum szpitala, dom miał pomalowane na niebiesko okna stąd jego nazwa.
Blumenstad (Miasto kwiatów) - określenie Brockau od czasu udekorowania osiedla w czasie tzw. Niedzieli różanej, która związana była z uroczystościami poprzedzającymi konsekracje kościoła katolickiego w 1911
, a celem imprezy była zbiórka środków finansowych na budoe kościołów. Patrz Miasto ogrodów, Rosensonntag,
Boehm Herbert -  współautor opracowania projektu ,,miasta ogrodów’’ w  Brockau. Patrz May Ernst.
Bracke – nazwa współczesnego Brochowa pojawiająca się na rycinach Friedricha Wernhera w ,,Ilustrowanej Topografia Śląska z lat 1744 - 1768”. Patrz Prochou, Procov, Procovo, Proccovo, Brocke, Przodków, Brockau, Broków, Prochów, Brochów.

Braun Richard -  właściciel księgarni przy Hayderbansstr. 3, wydawca widokówek przedstawiających  Brockau. Patrz Buchhandlungen  Braun.
Breslauer Chauße - od połowy lat 30 ubiegłego wieku do 1945 roku nosiła nazwę Vorwerkstraße , była to dawna droga do Wrocławia.  Ulica ta od 1945 roku do 26 marca 1970 roku nie posiadała nazwy, od 26 marca 1976 roku do chwili obecnej nosi nazwę Wiaduktowa. Patrz Vorverkstraße .
Breslauer Isoliermittelfabrik und Putztuch – Silesia - składy fabryki Arthura Pulsta, które znajdowały się przy Pulststraße. Patrz Pulst Artur, Pulststraße , Leonarda da Vinci.  
Breslauer Straße - obecnie stanowi ulicę Ignacego Mościckiego na odcinku od Topolowej do Semaforowej. W latach powojennych ulica zmieniała kilkakrotnie nazwy i były one kolejno następujące: od 1945 roku  do  22 grudnia 1952 roku Wrocławska, z tym że w latach  1950 - 52 część ulicy nosiła nazwę Przyjaciół Żołnierza, od  22 grudnia 1952 roku  do 1 stycznia 1992 roku stanowiła część ulicy   22 Lipca. Patrz Gartenstraße , Lindenruher Allee oraz Brockauer Straße.

Breslauer Vorortsverband -
Zrzeszenia Przedmieść Wrocławskich powstałe w 1907 z inicjatywy m.in. gminy Brockau, które wspierało inicjatywy w zakresie gospodarczej i społecznej podwrocławskich miejscowości. Jego przewodniczącym był Alfons Dierschke
Brinkovo - patrz opis Bronikowo.
Broch Med. S.c. - prywatna przychodnia lekarska przy ulicy Węgierskiej 6.
Brochowska - nazwa ulicy w Brockau - An der Gucke lub der Gucke, miejsce widokowe; Brockau-Tschanscher Verbindungsweg (w części znajdującej się od 1928 w granicach miasta Breslau od obecnej Popielskiego - Grezstraße  do Opolskiej - Ohlauer Chaußee dawna nazwa tej ulicy. Była to ulica biegnąca od mostu nad stacją kolejową do Ohlauer Chaußee (obecna ulica Opolska). Dawna droga łącząca Brochów z Księżem.
Brochów - urzędowa nazwa obowiązująca  
od 7 maja  1946 roku do chwili obecnej miasta a następnie osiedla. Nazwa została wprowadzona na podstawie Zarządzenia Ministra Administracji i Ziem Odzyskanych o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości - opublikowane w Monitorze Polskim z 19 maja 1946 r. Patrz Prochou, Procov, Procovo, Proccovo, Bracke, Brocke, Przodków, Brockau, Broków, Prochów.
Brochówka  - strumień o charakterze rowu odwadniającego, lewostronny dopływ rzeki Oławy, przepływający przez Brochów (Park Brochowski wzdłuż linii kolejowej Wrocław-Kłodzko, potem w rejonie ulicy skręca na wschód w kierunku Księża Małego). Wpada do  Górnej Oławy za dawną Pralnią i Farbiarnią przy ulicy Opolskiej. Patrz Floßgraben, Kaisergraben, Smródka.
Brockau - przedwojenna nazwa obecnego Brochowa. Patrz Prochou, Procov, Procovo, Proccovo, Bracke, Brocke, Przodków, Broków, Prochów, Brochów.
Brockauer Anzeiger - gazeta wydawana w Brockau. Redaktorem gazety był Oskar Seidel. Redakcja mieściła się przy Bahnhofstraße 6
, a drukarnia przy Gartenstraße 8. Wydawanie gazety zostało zawieszone w czasie I Wojny Światowej i nie wznowione.

Brockauer Bau- und Sparverein in Breslau eGmbH - Brochowskie Towarzystwo Oszczędnościowo- Budowlane powstałe w 1896 r., które zajmowało się budową i zarządzaniem nieruchomościami, wynajmowaniem i sprzedażą mieszkań m.in swoim członkom, zajmowało się również zarządzaniem oszczędnościami członków.

Brockauer Straße - dziś cześć ulicy Ignacego Mościckiego. W okresie powojennym ulica miała następujące nazwy  od 1945 do  22 grudnia 1952 Brochowska, od 22 grudnia 1952 do listopada 1992 stanowiła część ul. 22 Lipca. Obecnie stanowi ostatni  odcinek ulicy Ignacego Mościckiego  od ulicy Ziemniaczanej do granic miasta). Patrz również Weg nach Brockau, Breslauer Straße, Gartenstraße , Lindenruher i Benkwitzer Alee.  
Brockauer Weg -  od 25 maja 1932 roku  Hultschiner Straße , dziś ulica Karwińska.  
Brockauer Zeitung - gazeta wydawana w Brockau. Redaktorem i wydawcą był Ernst Dodeck. Redakcja mieściła się przy Bahnhofstraße 12 (obecny adres to Semaforowa  18).
W III Rzeszy była organem prasowym NSDAP w Brockau. Prawo dziennikarskie ogłoszone w październiku 1933 roku tworzyło ze wszystkich dziennikarzy pracowników państwowych. Patrz Dodeck Ernst, Bajka.
Brockau-Tschanscher Verbindungsweg -  częściowo An der Gucke (w części znajdującej się już od 1928 roku w granicach miasta Wrocławia), dziś Brochowska, dawna droga łącząca Brochów z Księżem.
Brocke -  nazwa współczesnego Brochowa pojawiająca się w książce „Beytrage zur Beschreibung von Schlesien” Fryderyka Alberta Zimmermanna  Tom. 12 str. 169  wydanej w 1795 roku,  w  której  podaje m.in. informacje dane  dotyczące ilości mieszkańców, istnieniu szkoły, karczmy itd. Patrz Prochou, Procov, Procovo, Proccovo, Bracke, Przodków, Brockau, Broków, Prochów, Brochów.
Broków - nazwa używana przez pierwszych powojennych mieszkańców dla określenie obecnego Brochowa. Nazwa ta funkcjonowała obok urzędowej nazwy Prochów. Patrz Prochou, Procov, Procovo, Proccovo, Bracke, Brocke, Przodków, Brockau, Prochów, Brochów.
Bronikowo -  w dokumencie dotyczącym zwolnienia z opłaty tzw. podworowego przez zakon kanoników regularnych we Wrocławiu na Piasku  na rzecz  Henryka Brodatego z 1204  roku pojawiają się zapis „Ackerstücke in Brinkovo bei Buchta (später zu Brockau geschlagen)” - cześć pola z Bronikowo później Buchta włączono do Brockau (osady Bronikowo i Buchta, które znajdowały się w pobliżu i zostały włączone do Procovo). Osady te znajdowały się pomiędzy ówczesnym Procovo  a obecnym Księżem Małym - Buchta leżała nad Brochówką natomiast  Bronikowo w pobliżu - były to tereny współczesnego Brochowa.

Buchta – osada leżąca nad Brochówką w pobliżu Procovo. Patrz Bronikowo.

Buchhandlungen  Braun - księgarnia Braun znajdowała się przy Heydebrandstraße  3  (niestniejący budynek przy obecnej Wietnamskiej). Właściciel Richard  Braun.
Budynek socjalny - dawny hotel pracowniczy PKP i dla drużyn konduktorskich znajdujący się przy ulicy Koreańskiej. Obecnie budynek socjalny należący do miasta. Patrz Hotel PKP, Dom Gościnny.
Burmańska  - nazwa obecnej ulicy Birmańskiej w okresie od 30 grudnia 1959 roku do 1 stycznia 1992 roku. Patrz Lierestraße , Birmańska.


C

Cargo Logistics - obecna nazwa w strukturach PKP zajezdni  lokomotyw wraz z warsztatami i innymi pomieszczeniami do ich technicznej obsługi. Zbudowana  w Brochowie w 1981 roku na miejscu wyburzonej parowozowni. Patrz Parowozownia, Lokomotywownia.
Cedrowa -  nowa ulica  na osiedlu TBS, która powstała w miejscu dawnej ścieżki pomiędzy ogródkami działkowymi
, która miała taką nazwę. Biegnie od ulicy Topolowej do ronda. Patrz Rondo.
Centralna - jedna z najstarszych ulic. W Brockau  nosiła nazwę Hauptstraße , haupt, po polsku -  główny. W Brochowie jej nazwa zmieniła się trzykrotnie: od 1945 roku do 22 grudnia 1952 roku nosiła nazwę Główna, od 22 grudnia 1952 roku do  23 stycznia 1956 stanowiła część ulicy Małgorzaty Fornalskiej, od  24 stycznia 1956 roku do chwili obecnej aktualna nazwa.
Centrum Edukacji Społecznej - prowadzi bezpłatne kursy, szkolenia, udziela porad prawnych dla mieszkańców Brochowa i okolic, organizuje zajęcia dla seniorów w ramach Klubu Seniora. Siedziba w Brochowie przy ulicy Koreańskiej 1a.

Chińska – w Brockau nosiła nazwę Große-Kolonie-Straße , dosłownie ,,Wielka Ulica Kolonijna". W okresie powojennym miała następujące nazwy: Lwowska od 1945 roku do 22 grudnia 1952 roku, jako część ulicy Małgorzaty Fornalskiej od 22 grudnia 1952 roku do  23 stycznia 1965 roku, Wolności od  23 stycznia 1956 roku do 30 grudnia 1959 roku. Patrz Fornalska Małgorzata, Kleine-Kolonie-Straße .

Chlywki - nazwa używana do określenia na ogródkach działkowych poniemieckich zabudowań, w których w przeszłości trzymano zwierzęta hodowlane. Patrz Szopki.
Chmurna  - Ahoraweg lub Am Ahornweg,  dziś część ulicy, leżąca bliżej pl. Indyjskiego.  Patrz Ahoraweg.
Chmurna -  od 1945 roku do 23 stycznia 1956 roku  nosiła nazwę Zielona. Patrz  Grüner Weg lub Am Grüner Weg.

Ciocia Unrra - popularne w latach czterdziestych, pieszczotliwe określenie   organizacji UNRRA  (United  Nations  Relief  and  Rehabilitation  Administration),  utworzonej  w  1943  roku w  celu niesienia pomocy narodom Europy i  Azji po drugiej wojnie światowej. Paczki dystrybuowane przez UNRRA  stanowiły niezwykle cenne wsparcie  dla   źle odżywionego społeczeństwa polskiego.  Zawierały  wysokokaloryczne,  niepsujące się produkty, czekoladę, kakao,  konserwy  mięsne,  skondensowane  mleko  itp.
Cmentarz Brochowski - powstał ok. 1903 roku jako cmentarz wspólny dla ewangelików i katolików w Brockau. Nadal użytkowany jako cmentarz parafialny. Najstarszy zachowany pochówek pochodzi z 1913 roku, a sama płyta nagrobna z 1901 r. Patrz Alte Friedhof , Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej.
Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej – nieistniejący cmentarz przy obecnym placu Indyjskim poległych w walkach o Breslau i okolice żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 roku. Był to cmentarz tymczasowy. Zlikwidowany w 1947 roku, ekshumowanych żołnierzy przeniesiono na Skowronią Górę (szeregowcy) i cmentarz przy ulicy Karkonoskiej (oficerowie). Dla upamiętnienia poległych w miejscu tym stoi obelisk. Patrz Obelisk.
Cyganie -  nieterytorialny naród lub grupa etniczna pochodzenia indyjskiego, której członkowie tworzą diasporę zamieszkującą większość państw świata. W Brochowie zamieszkują od 1946 roku. Patrz Romowie, Romani Bacht.
Cynia - nazwa  rodzinnych  ogródków działkowych znajdujących się przy ulicy
Gruzińskiej za basenem. Patrz Hiacynt.

Czerwone kolejowe - potoczna nazwa budynków mieszkalnych przy ulicy Mościckiego z 1896 roku, które znajdują się wzdłuż torów kolejowych. Nazwa wywodzi się z czerwonej klinkierowej cegły z jakich są zbudowane i były zbudowane na potrzeby pracowników kolei.

D

Danuta - nazwa w Brochowie używana dla oznaczenia części torów na stacji rozrządowej znajdujących się na wysokości obecnych mostków, gdzie stały sformowane składy przy semaforach w oczekiwaniu na wyjazd ze stacji rozrządowej w kierunku zachodnim. Patrz Adam, Barbara, Ewa, Franek, Oczko.
da Vinci Leonardo - Leonardo da Vinci, właściwie Leonardo di ser Piero da Vinci urodzony 15 kwietnia 1452  roku w Anchiano niedaleko Vinci we Włoszech, zmarł  2 maja 1519 roku w Clos Lucé we Francji, włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog
.

Dach Bud - spółka budująca od września 2016 r. domy przy ul. Mościckiego i Syjamskiej.

Dąb Kazimierz – dąb posadzony 12 czerwca 2009 roku przez proboszcza Kazimierza Malinosia  na placu przed kościołem z okazji 30 lecia jego probostwa w Brochowie. Patrz Malinoś Kazimierz.
Dąb Majdeckiego – dąb posadzony w środku labirynty w Parku Brochowskim - dla upamiętnienie Longina Majdeckiego podczas rewitalizacji parku. Patrz Majdecki Longin.
Dechy - w Brochowie miejsce, w którym odbywały się zabawy i potańcówki. Nazwa używana w całej Polsce. Dechy były między innymi w parku przy ulicy Koreańskiej (organizowano tam imprezy z okazji świąt 1 maja czy 22 lipca), w nieistniejącym parku przy stacji kolejowej (za czerwonymi budynkami w kierunku mostków).
Delikatesy Rybka - sklep znajdujący się przy ulicy Semaforowej na osiedlu Parkowym.

Denecke Ernst -
architekt z Berlina, projektował budynek ratusza w Brockau. Jego dziełem jest m.in wejście do metra w formie pergoli w Berlinie przy Victoria Luise Platz.
Denkmal für die Gefallenen des Krieges 1914 - 1918 - pomnik poświęcony poległym mieszkańcom  Brockau na wojnie w latach 1914 -1918, który znajdował się przy Bahnhofstraße 18 między Ratuszem a kościołem św. Jerzego. Na pomniku wypisane były nazwiska poległych, litery i cyfry były z mosiądzu. Pomnik nie istnieje, mur pomnika wyburzony podczas budowy szpitala specjalistycznego.
Deutsche Bank – znajdował się w budynku przy Lieresstraße 9 róg Hauptstraße (budynek istnieje do chwili obecnej
narożny Chińskiej z Birmańską - nr 9). Patrz Schuhgeschäft Wolfgang.
Deutsches Haus – restauracja Dom Niemiecki, która znajdowała się przy Gartenstraße -
obecna Mościckiego (w nieistniejących budynkach od Wietnamskiej do Semaforowej). Patrz Gaststätte  Deutsches Haus.
Deutsch
er Kaiser - nazwa znanego lokalu w Brockau należącego do Karla Peukera, który znajdował się przy Hauptstraße  11-12. Wcześnniej w  latach 1989 -1910 właścicielem był C. Piszczalka. Od lat 30 ubiegłego wieku nowym właścicielem lokalu był Kurt Heilscher. Patrz Peuker Karl, Piszczalka Etablissement.

Descont Developer - nazwa firmy budowlanej budującej nowe mieszkania przy ulicy Semaforowej. Posiada biuro sprzedaży przy ulicy Semaforowej  nr 89 U1. Patrz Osiedle Granitowe.

DG 6 - nieistniejący  dział  gospodarczy na stacji PKP Brochów znajdujący się przy dawnej drodze do parowozowni. Wykonawca Kolejki Brochów. Patrz Kolejka Brochów.
Dierschke Alfons  -  od 1
902 roku do maja 1911 roku naczelnik gminy Brockau, urodzony 28 maja 1872 r. w Rogożnie, zmarł 25 stycznia 1913 roku, w 1912 roku uzyskał tytuł profesora administracji. Był wykładowcą na Wydziale Prawa Uniwersytu Wrocławskiego. Przyczynił się do największego rozwoju Brockau. Pełnił również funkcję przewodniczącego Zrzeszenia Przedmieść Wrocławskich (Breslauer Vorortsverband). Zamieszkiwał w Brockau przy obecnym placu Indyjskim 4 (był to dom należący do gminy, mieszkał w nim kolejny naczelnik - Alfred Herrmann), po jego śmieci żona zamieszkiwała przy Am Ahornweg 1 (Chmurna). Dierschke używała imię Alfons, lecz nie nie było ono jego pierwszym imieniem, gdyż nosił on następujące imiona Augustinus Josef Maria Alfons. Najbardziej znana książka napisana wspólnie z Hedemann, J. W.: Verträge zwischen Gemeinde und Grundstückseigentümer zwecks Erwirkung des Baukonsenses, 1906 r. Patrz Dierschkeplatz.
Dierschkeplatz - plac utworzony około 1935 roku a jego patronem był  Alfons Dierschke, naczelnik  gminy Brockau, zmarły w 191
3 roku. Teren ten obecnie zajmuje  w przybliżeniu  skrzyżowanie ulicy Pionierów – Leonarda da Vinci oraz ścieżki prowadzącej wzdłuż ogródków działkowych do ulicy Wiaduktowej. Patrz Dierschke Alfons.
Autor strony złożył w Radzie Osiedla w 2013 r. wniosek o nadanie ponownie nazwy przedwojennej tego placu za zasługi jakie
Alfons Dierschke wniósł dla Brockau. Wniosek przepadł bez wieści !!!.
Dobermann Friderich – sprawował nadzór budowlany na budowanymi w latach 1910 -1911 kościołami w Brockau, w okresie tym zatrudniony był w rejencji w Breslau. W czerwcu 1913 roku został asystentem w Ministerstwie Robót Publicznych w Berlinie.
Dodeck Ernst – właściciel drukarni i sklepu papierniczego przy Bahnhofstraße 12, redaktor i wydawca gazety Brockauer Zeitung i Schlesische Naturheilbewegung. Wydawał również widokówki przedstawiające Brockau. Budynek drukarni istnieje do chwili obecnej - dawna restauracja Bajka a obecnie Noce i dnie przy ulicy Semaforowej 18.  

D
okwaterowanie – przydzielenie  powierzchni mieszkalnej  w już  zamieszkanym lokalu. Począwszy  od  1945  roku,  w  związku  z  poważnym  brakiem  mieszkań  w  wielu  miastach  Rady  Narodowe  na  podstawie specjalnych  dekretów  (np.  dekretu  o  publicznej  gospodarce  lokalami  i  kontroli  najmu  z  grudnia 1945  roku)  przydzielały  miejsca  w  zajmowanych  już  mieszkaniach,  także  w  tych  stanowiących własność   prywatną.  Komisje  ustalały normy powierzchni przysługujące jednej   osobie  bądź rodzinie.  Jeżeli norma  ta  była przekroczona,  w każdej  chwili można  było spodziewać się dodatkowego lokatora.
Dom Gościnny -  znajdował się w dawnym hotelu pracowniczym PKP przy ulicy Koreańskiej. W miarę wolnych miejsc oferował odpłatnie noclegi dla osób nie będących pracownikami PKP. Patrz Hotel PKP.
Dom Związkowy -  wybudowany w 1911 roku wraz z budową kościoła katolickiego. Na dole (obecnie świetlica środowiskowa) była sala posiedzeń a na piętrze mieszkanie kościelnego. Budynek połączony był z kościołem arkadowym łącznikiem istniejącym do chwili obecnej ( część arkad jest zamurowana).
Dominium -  w Brockau  obszar majątku Walterów – w Królestwie Prus była to inna nazwa obszaru dworskiego. W Prusach wprowadzane były w latach 1872-1891 pod nazwą obwody folwarczne, nazywane później obszarami dworskimi (niem. Gutsbezirk).

Dratschke Paul - przewodniczący powołanego w 1902 r. komitetu budowy kościoła katolickiego w Brockau.

Dreszcze - nazwa filmu fabularnego w reżyserii Wojciecha Marczewskiego, do którego sceny kręcono w Brochowie na stacji rozrządowej oraz ulicy Chińskiej, Krótkiej i 3 Maja w 1981 roku, w których uczestniczył m.in. Marek Kondrat.
Drewutnia -  nieczynna pijalnia piwa przy ulicy Semaforowej - koło kiosku Ruch. Była nazywana również Stołki, gdyż obok niej znajdowały się stołki, na których przesiadywali bywalcy tego lokalu.
Drogerie Duvigneau – drogeria, która znajdowała się przy Breslauer Straße  (w nieistniejących budynkach przy Mościckiego od Semaforowej w kierunku Syjamskiej). Brak danych o właścicielach.
Drogerie und Weinhandlung Konczak – drogeria i winiarnia przy Bahnhofstraße  6 (nieistniejące budynki od obecnej Pakistańskiej do Afgańskiej). Właścicielem był Gustaw Konczak.
Drzewo Hioba - lipa znajdująca się przy ulicy Mościckiego
37 na wysokości przejścia dla pieszych koło zakładu fryzjerskiego Ireny Matusiak. Nazwę swą zawdzięcza temu, że wieszane są na nim nekrologi ( Hiobowe wieści - złe, przykre wiadomości).
Dubil Richard - mieszkaniec Brockau urodzony w 1921 roku, który wspólnie z Ingrid Langner  urodzona w  1928 roku również w
Brockau są autorami wspomnień opisujących ulica po ulicy Brockau. Patrz http://breslau-wroclaw.de/wb/pages/topographie/breslau---land/brockau-im-wort.php.
Dürrgoy-Brockauer Weg - dawna droga łącząca Tarnogaj z Brochowem, która pod taką nazwą funkcjonowała do 1907, gdy została zmieniona na Ostendstraße  -  dziś ulica Gazowana na Tarnogaju.
Dürrgoystraße - dziś ulica Tarnogajska , która od 1945 roku 20 stycznia 1972 roku nosiła nazwę  Cierniogajska, Dürrgoy to dzisiejszy Tarnogaj (osiedle), nazwa oznacza ,,suchy, jałowy gaj", dla odróżnienia sąsiedniego Gaju.


E

Einwohner Meldeamt – biuro meldunkowe w Brockau, mieściło się przy Güntherstraße 1.
Eisenwarenhandlung Maiwald  - sklep z artykułami żelaznymi przy Bahnhofstraße  19 na rogu z  Walterstraße (nieistniejący blok przy obecnej Semaforowej róg z Japońską). Właściciel Paul Maiwald.
Eisdiele Franzke – lodziania  Franzke, która znajdowała  się przy Gartenstraße - obecna Mościckiego (w nieistniejących budynkach od obecnej Wietnamskiej do Semaforowej). Właściciel Franzke.
Ekonomówka – budynek  należący do majątku Walterów stojący obok nieistniejącego pałacu, od 2009 roku poddawany renowacji z przeznaczeniem na hotel i restaurację,
hotel Brochów otwartry we wrześniu 2013 roku. Patrz Hotel Brochów.
Elektro-Kirchner - sklep z artykułami elektrycznymi przy Bahnhofstraße  21 (nieistniejące bloki przy obecnej Semaforowej od Mościckiego do skrzyżowania z Japońską). Właściciel Kirchner.
Elektroprecyzja - zakład przy ulicy Centralnej 17 zajmujący się naprawą i serwisem sprzętu elektrycznego.
Elle Dorado - nazwa salonu kosmetycznego przy ulicy Pionierów 4.
Energetyk - nazwa pracowniczych ogródków działkowych znajdujących się za torami przy ulicy Wiaduktowej.
Elżbietanki – zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, które użytkowały dawną szkołę katolicką, która została im przekazana w 1908 roku (budynek istnieje do chwili obecnej przy Centralnej 30). Prowadziły tam pomoc ambulatoryjną, ochronkę oraz katolicką szkołę muzyczną (w formie kursów muzycznych). W okresie Festung Breslau w szkole ludowej utworzono lazaret zastępczy
(najprawdopodobniej jednak chodzi o szkołe przy obecnej ulicy Świastackiego 12, która w Breslau nosiła nazwę Brockauerstr.) i swoją posługę świadczyły tam 12 Elżbietanek. Patrz Katholischen Spielschule.
Erzbischof Joachim Meisner -  mieszkał w Brockau przy Parkstraße   jako młody chłopiec. Joachim Meisner urodzony 25 grudnia 1933 we Wrocławiu Leśnicy, żyje nadal, niemiecki kardynał od 1983 roku, Arcybiskup Metropolita Kolonii. Doktor Honoris Causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu od 2009 roku.
Euro - sklep spożywczo-monopolowy znajdujący się przy ulicy Cedrowej 6. Należy do sieci sklepów Euro. Zlikwidowany we wrześniu  2013 roku. W jego miejscu od listopada 2013 r. powstaje sklep sieci Żabka.
Evangelischen Kirche - nieistniejący kościół Świętego Ducha zbudowany w 1911 roku. Znajdował się przy ulicy Kirchstraße (obecna Biegła). Wyburzony w 1955 roku. Patrz Kirche „Zum Heiligen Geist", Zwiebel.
Evangelischen Spielschule – ewangelicka szkoła muzyczna przy Hauptstraße  26, budynek istnieje do chwili obecnej. Patrz Evangelischen Kirche, Katholischen Spielschule.
Ewa - nazwa w Brochowie używana dla oznaczenia części torów na stacji rozrządowej, gdzie wjeżdżały pociągi towarowe od strony zachodniej. Zatrzymywały się na Franku, gdzie były rozformowywane i  formowano nowe składy, które  kierowano na Oczko, gdzie oczekiwały na wyjazd ze  stacji w kierunku wschodnim. Patrz Barbara, Adam, Danuta, Franek, Oczko.


F

Fahrradgeschäft Kühn - sklep rowerowy przy Hatzfeldtstraße  12. Budynek nie istnieje, był na rogu obecnej Semaforowej i Afgańskiej. Właściciel  Alfred Kühn.
Fahrradgeschäft Bleyer - sklep rowerowy Bleyer, który znajdował  się przy Gartenstraße 6 - obecna Ignacego Mościckiego (w nieistniejących budynkach od obecnej Wietnamskiej do Semaforowej). Wcześniej właścicielem
tego sklepu był Bruno Scholz. Właściciel Bleyer.
Falkiewicz Antoni – patron szpitala ginekologiczno-położniczego przy ulicy Warszawskiej 2, doktor medycyny, profesor Akademii Medycznej we Wrocławiu (urodzony  3 września   1901  we  Lwowie , zmarł   2 września   1977  we Wrocławiu).Patrz Szpital specjalistyczny.
Feldstraße  -  dziś ulica Polna, której nazwa w Brochowie obowiązuje od 1945 roku.
Feryl -
istniejący od 1972 roku przy ulicy Centralnej 7 zakład ślusarsko-galwanizacyjny.
Feuerwehrgerätehaus – dawna remiza straży pożarnej, która znajdowała się przy Feuerwehrstraße (budynek nie istnieje, obecnie w tym miejscu znajduje się archiwum szpitala w Brochowie przy ulicy Japońskiej). Wybudowana została nowa remiza przy Große Kolonie Straße  5a, której budynek  istnieje do chwili obecnej. Patrz Remiza.
Feuerwehrstraße - ulica w Brockau przy której znajdowała się stara remiza strażacka. Ulica nie ma swojego odpowiednika w Brochowie. Patrz Feuerwehrgerätehaus.

Fischer
Esther Eleonore Auguste - była w posiadaniu pałacu w Brockau w okresie między sekularyzacją w 1810 rokiem a 1834 rokiem kiedy stał się własnością Walterów.
Fleischerei  Beyer – sklep znajdował się przy Große Kolonie Straße  5 (obecnie filia Banku Spóldzielczego w Kobierzycach - wcześniej był tam sklep spożywczy) a jego  filia   znajdowała się przy Bahahnhofstraße  - Semaforowa (w nieistniejących budynkach od obecnej  Mościckiego do  Pakistańskiej). Właściciel Albert Beyer.
Fleischerei Engel - sklep mięsny znajdował się przy Breslauer Straße  - przy Mościckiego 33, gdzie w okresie powojennym (do około 1985 roku) funkcjonował również sklep mięsny zwany powszechnie masarnią lub rzeźnik. Obecnie w lokalu tym znajduje się sklep z częściami motocyklowymi.
Fleischerei Günther - sklep wędliniarski Günther znajdował  się przy Parkstraße  ( na wysokości obecnego sklepu Michalskiej). Obok sklepu spożywczego Buchmanna i magla ręcznego. Właściciel Günther. Wszystkie sklepy były do skrzyżowania z obecną ulica 3 Maja  po stronie lewej Parkstraße .
Fleischerei Milde - sklep mięsny znajdował się przy przy Hauptstraße  10 (między obecną Semaforową a Węgierską) w podwórzu za lokalem należącym do Paukera. Właściciel Gustav Milde.
Fleischerei Schattmann - sklep mięsny znajdował się przy Breslauer Stra
ße. Właściciel Schattmann (w nieistniejących budynkach przy Mościckiego od Semaforowej w kierunku Syjamskiej).
Fleischerei Siegemund - sklep wędliniarski Siegemund znajdował się  między Bahnhofstraße  a Lieresstraße (odcinek od obecnej Semaforowej do Birmańskiej). Właściciel Fritz Siegemund.
Fleischerei Thaler - sklep wędliniarski Thaler, który znajdował  się przy Gartenstraße 7- obecna Mościckiego ( w nieistniejących budynkach od Wietnamskiej do Semaforowej). Właściciel Erich Thaler.
Fleischerei Worbs - sklep mięsny znajdował się przy Bahnhofstraße  (nieistniejące bloki przy obecnej Semaforowej od Mościckiego do skrzyżowania z Japońską). Właściciel Erich Worbs, który zamieszkiwał przy Haydebrandstar
ße 8.
Fliegender Schlesier -  pociąg ekspresowy przejeżdżający przez Brockau jeżdżący z Berlina do Beuthen (Bytom) i odwrotnie od 15 maja 1936 roku do 31 sierpnia 1939 roku. Skład pociągu został wyprodukowany  w zakładach  Linke-Hoffman Werke w Breslau.
Przez Ślązaków nazywany był Latającym Pieronem.
Floßgraben – zwana także Kaisergraben lub Am Floßgraben, dziś Brochówka (strumień – rów odwadniający) przepływająca przez Brochów. Patrz Brochówka.
Flurstraße - od 1912 roku zmieniona na Parkstraße, nazwy obecnej ulicy Koreańskiej.
Folwark - istniejący od  XII wieku  rodzaj wielkiego  gospodarstwa rolnego, a od  XIV wieku  także rolno-hodowlanego, nastawionego na masową produkcję  zboża  przeznaczonego na zbyt, wykorzystującego pracę  pańszczyźnianą  chłopów. Pierwsze folwarki i  wsie folwarczne  powstawały w dobrach kościelnych i klasztornych. W języku niemieckim – Vorwerk. Istniał w Brockau i należał m.in. do Walterów. Patrz Dominium, Kolejowy PGR, Majątek, Vorwerk Schäferei.
Fornalska Małgorzata - patronka ulicy w Brochowie od 22 grudnia 1952 roku do  23 stycznia 1965 roku, która odpowiada dzisiejszym ulicom Centralnej i Chińskiej.
Małgorzata Fornalska, ps. Jasia (urodzona  8 czerwca 1902 roku w Fajsławicach, zmarła lt 26 lipca 1944 roku w Warszawie) – polska działaczka komunistyczna, wiele lat związana z Bolesławem Bierutem. Aresztowana w dniu 14 listopada 1943 roku przez gestapo wraz z Pawłem Finderem. Dnia 26 lipca 1944 rozstrzelana w ruinach getta warszawskiego.
Fotogeschäft Abresch - zakład fotograficzny Abresch na rogu ulicy Heydebrandstraße  ( Pakistańska)  Güntherstraße (Wietnamska) nieistniejące budynki - tam gdzie obecnie jest wejście do zaplecza Biedronki). Właściciel Abresch.
Franek - nazwa w Brochowie używana dla oznaczenia części torów na stacji rozrządowej, gdzie rozformowywano pociągi towarowe wjeżdżające na stację od strony zachodniej - na wysokości Bieńkowic. Formowano nowe składy, które  kierowano na Oczko (tory pod Świętą Katarzyną), gdzie oczekiwały na wyjazd ze  stacji w kierunku wschodnim. Patrz Adam, Barbara, Danuta, Ewa, Oczko.

Fresh - sklep spożywczo-monopolowy powstający od listopada 2013 r. przy ulicy Cedrowej 6. Powstaje w miejscu zlikwidowanego we wrześniu  2013 roku sklepu Euro.

Friedrich Hans -  nadprezydent Breslau w latach 1934 -1945, mieszkał w Brockau przy Parkstraße .
Friesenplatz -  nazwa nawiązuje do klubu sportowego ,,Friesen", którego tereny sportowe leżały przy  obecnej ulicy Wiaduktowej oraz Karla Friedricha Friesena - architekt i gimnastyk, zginął w wojnie w 1813 roku. Patrz Głaz (kamień) Friesena.
Friesenweg - dziś Pionierów, nazwa nawiązuje do klubu sportowego ,,Friesen" w Brockau, którego teren sportowy zwany Friesenplatz leżał przy tej ulicy – obecne ogrody działkowe.
Frisörgeschäft Kraja - zakład fryzjerski Kraja, który znajdował się na  rogu Große Kolonie Straße z Parkstraße . Właściciel Kraja.
Frisör Hörder -   zakład fryzjerski Hörder, który znajdował się przy Große Kolonie Straße 1b przed apteką w  1938 roku przeniósł się na  Lieresstraße do bloku na rogu z Große Kolonie Straße. Właściciel Hörder. Patrz Frisör Langner .
Frisör Langner  -  zakład fryzjerski Langner (wcześniej był tam zakład fryzjerski Hörder, który w  1938 roku przeniósł się na  Lieresstraße). Znajdował się przy Große Kolonie Straße 1b przed apteką. Właściciel Franz Langner.
Frisör Semprich -  zakład fryzjerski, znajdował się przy Bahnhofstraße   (w nieistniejących budynkach przy Semaforowej  od Pakistańskiej  do Afgańskiej). Właściciel Hugo Semprich. Patrz Kurzwarengeschäft Semprich.
Frisör Steiner - zakład fryzjerski, znajdował się przy Breslauer Stra
ße 9 (w nieistniejących budynkach przy Mościckiego od Semaforowej w kierunku Syjamskiej). Właściciel Josef Steiner.
Frisör Zips - zakład fryzjerski, znajdował się po lewej stronie przy Parkstraße  2 (od Große Kolonie Straße) zaraz  za restauracją ,,Zur guten Laune” ( Pod dobrym humorem). Właściciel Zips.
Fischgeschäft Mustroph – sklep rybny Mustroph znajdował się przy Walterstraße  ( budynek nie istnieje, obecnie w tym miejscu znajduje się archiwum szpitala w Brochowie). Brak danych o właścicielach. Patrz Feuerwehrgerätehaus.G

Galeria Bajka - wystawa starych fotografii przedstawiających Brockau, znajduje się na zapleczu restauracji Noce i dnie, w nazwie odwołuje się do pierwszej restauracji po wojnie w tym miejscu. Patrz Bajka
Gartenstraße - ulica w Brockau od skrzyżowania Hauptstraße  do Parkstraße . Dziś to część ulicy Ignacego Mościckiego od Semaforowej do Koreańskiej. Ulica ta w okresie 1945 do 22 grudnia  1952 roku nosiła nazwę Ogrodowa, która została zmieniona od 22 grudnia 1952 do 1956 roku na  Zwrotniczą, od 1956 do 1 stycznia 1992 to część dawnej ulicy 22 Lipca.
Gärtnerei Konrad Rumbaum - ogrodnictwo Konrada Rumbauma przy Feldstraße (obecna ulica Polna). Właściciel Konrad Rumbaum. Patrz Grothe Herman, Rumbaum Konrad.
Gärtnerei Otto Rumbaum - ogrodnictwo Otto Rumbauma przy Haupstraße  26a ( za budynkami muzycznej szkoły ewangelickiej i katolickiej). Właściciel Otto Rumbaum. Patrz Rumbaum Otto, Stern Robert.
Gärtnerei Schneider – ogrodnictwo Schneidera, istniało od 1935 roku do 1945 roku przy Vorwerkstraße . Obecnie jest to teren przy ulicy Laotańskiej róg Wiaduktowej.  
Gasthaus Bothe - restauracja Bothe znajdowała się przy Große Kolonie Straße  4a, w Brochowie przez wiele lat była tam filia biblioteki miejskiej a obecnie przychodnia lekarska Armed. Właściciel Bothe. Patrz Gasthof der Genossenschaft, Gasthaus Mende.
Gas –u Elektrizitäts Werke Brockau A.G. - gazownia i elektrownia w Brockau
przy Parkße 31, która znajdowała się między obecnym placem Indyjskim a ulicą Woskową. Zlikwidowana ok. 1920 roku - po wybudowaniu dużej gazowni na Tarnogaju.
Gasthof der Genossenschaft – pierwsza nazwa restauracji, która znajdowała się przy Große Kolonie Straße  4. Pierwszym właścicielem był Paul Schafft, później Reinhold Kränzel. Patrz Gasthaus Bothe, Gasthaus Mende.
Gasthaus Mende - restauracja Mende znajdowała się przy Große Kolonie Straße  4, wcześniej właścicielem był Bothe. Waściciel Robert Mende. Patrz Gasthaus Bothe, Gasthof der Genossenschaft.
Gaststätte Hielscher - restauracja Hielscher przy Hauptstraße  11-12, wraz z  salą i ogródkiem piwnym między Bahnhofstraße  (Semaforowa)  a Schulstraße (Węgierska). Ten sam lokal który należał wcześniej do Paukera. Właściciel Kurt Hielscher.
Gaststätte  Deutsches Haus – restauracja Deutsches Haus  (Dom Niemiecki) , która znajdowała  się przy Gartenstraße - obecna Mościckiego (w nieistniejących budynkach od Wietnamskiej do Semaforowej). Patrz Deutsches Haus.
Gaststätte Michalik - restauracja Michalik mieściła się przy Hauptstraße  8, był to nieistniejący obecnie budynek na  rogu z  Schulstraße (obecnie Węgierska). Właściciel Paul Michalik.
Gaststätte Schirdewan - gospoda Schirdewan – nazwa wywodzi się od nazwiska właściciela, znajdowała się przy Breslauer Straße  2 (w nieistniejących budynkach przy Mościckiego od Semaforowej w kierunku Syjamskiej). Posiadał gorzelnie i fabrykę  likieru - Kornbrennerei und Likörfabrik - Carl Schirdewan Breslau Klosterstraße nr 102-104 (obecnie Traugutta 102-104 –
zrujnowane zabudowania istnieją do chwili obecnej w podwórku) a także był właścicielem zakładu wytwarzającego wódkę - obecne zabudowania Polmosu przy ulicy Monopolowej 4 we Wrocławiu. Nazwa firmy wywodziła się od Carla Schirdewana - założyciela w 1762 roku firmy.  Właścicielem lokalu w Brockau była rodzina Schirdewan. Prezesem firmy rodzinnej i jej większościowym udziałowcem był Georg, ponadto interesem tym zajmowali się Urlich oraz Hugo Patrz Schirdewan.
Gastwirrtschaft Baum - lokal gastronomiczny Bauma, który znajdował się przy Hauptstraße  1 (w nieistniejących budynkach przy Centralnej róg Wiaduktowej). Właściciel Adolf Baum. Patrz Słup Bauma.
Gastwirtschaft Kolley - lokal gastronomiczny Kolley, który znajdował się przy Gartenstraße 12 (nieistniejący  budynek  przy Mościckiego róg Birmańskiej). Właściciel Ernst Kolley. Patrz Restaurant Zur Sud West Afrikanen.
Gastwirtschaft Gregor - lokal gastronomiczny Gregor, który znajdował się przy Bahnhofstraße  (w nieistniejących budynkach przy Semaforowej  od Pakistańskiej  do Afgańskiej). Właściciel Gregor.
Gastwirtschaft „Zur guten Laune" -  lokal gastronomiczny, który znajdował się przy Parkstraße  1
, wcześniej miał adres Benkwitzer Allee 1 (w nieistniejącym budynku przy placu naprzeciwko znajduje się dawny hotel PKP a obecnie budynek socjalny). Polska nazwa Pod dobrym humorem. W jewgo pobliżu była pętla trolejbusu. Budynek w Brochowie użytkowany był jako restauracja do połowy lat 60-tych ubiegłego wieku - dzierżawca Świrski.
Gemeinnützige Gartenstadt-Gesellschaft, Breslau - Brockau – dla tego stowarzyszenia architekt Hans Poelzig w 1914 roku był autorem projektu willi przy Parkstrstraße . Willa nie istnieje – w jej miejscu stoi pawilon spożywczy – róg ulicy Koreańskiej z Piwniczną. Stowarzyszenie zajmowało się zabudową osiedla domków jednorodzinnych w okolicy ulicy Parkstraße . Patrz Poelzig Hans.
Gastwirtschaft Kluge – lokal gastronomiczny znajdował się przy Breslauer Straße  1 (w nieistniejących budynkach przy Mościckiego od Semaforowej w kierunku Syjamskiej). Właściciel  Ernst Kluge.
Gleislose Bahn Brockau GmbH - Kolej Bezszynowa Brochów Spółka z o.o., która budowę infrastruktury zleciła firmie Gleislose Lloydbahnen Köhlers Bahnpatente GmbH. Ta stosowała rzadko używany, własny system sieci trakcyjnej (System Lloyd-Köhler), który w odróżnieniu od innych systemów trolejbusowych, w tym najpopularniejszego systemu Schiemanna, posiadał druty trakcyjne jeden nad drugim, nie zaś obok siebie. System Lloyda-Köhlera, oprócz Brochowa, zastosowano tylko na
trzech liniach: w Bremie, Ludwigsburgu i w Stockport. Trolejbus zaczął kursować 16 lub 20 marca 1912 r. Patrz Lloyd-Köhler, Trolejbus.
Głaz (kamień) Friesena – kamień narzutowy znajdujący się na boisku sportowym przy ulicy Centralnej, który poświęcony był w 1903 roku Friedrichowi Ludwigowi Jahnowi - zwanego ojcem niemieckiej gimnastyki, w 100 lecie powstania niemieckiej gimnastyki. Kamień postawiło Brochowskie Towarzystwo Gimnastyczne naprzeciwko swojego boiska.
Karl Friedrich Friesen, architekt i gimnastyk (uczeń  Friedricha Ludwiga Jahna)  którzy w roku 1813 przystąpił do ochotniczego "legionu" (Lützowsches Freikorps) sformowanego m.in w Breslau do walki z Napoleonem. Zginął w tej wojnie i stał się bohaterem licznych utworów literackich. W Breslau była ulica Friesena i poświęcony mu pomnik, który znajdował się na obecnym placu Westerplatte. Patrz T.V. Friesen, Jahn Friedrich.
Główna - nazwa ulicy w Brochowie od 1945  roku do  22 grudnia 1952 roku, która odpowiadała ulicy Hauptstraße  w Brockau.
uchwały Rady Narodowej miasta Wrocławi nr 115 z 22 grudnia 1952 r. ulica ta została połączona z ulicą Wolności i łącznie utworzyły ulicę Małgorzaty Fornalskiej. Patrz Centralna, Fornalska Małgorzata.
Graniczna – nazwa w okresie od 1945 roku do 22 grudnia 1952 roku  ulicy leżącej na granicy Brochowa i Księża Małego
, która na podstawie uchwały Rady Narodowej miasta Wrocławi nr 115 z 22 grudnia 1952 r. włączona została do ulicy Popielskiego. Patrz Grenzstraße , Popielskiego.
Grau Albert - architekt, dokonał renowacji pałacu w Brockau w 1900 roku. Patrz Schloss.
Grenzstraße – dziś patronem ulicy jest Leon  Popielski urodzony 11 marca 1866 roku w Sośniczany (pow. Sandomierz) zmarł 8 października 1920 roku we Lwów, fizjolog i farmakolog. Wcześniej ulica nosiła nazwę Granicznej w okresie od 1945 roku do 22 grudnia 1952 roku. Ulica leży na granicy Brochowa i Księża Małego. Najbardziej znanym budynkiem na tej ulicy jest tzw
. Kapuściarnia  przy Granzstraße  6, której właścicielem był Kurt Geisler.
Große-Kolonie-Straße -  dzisiejsza ulica Chińska od 1959 roku, wcześniej ulica  w okresie od 1945 roku do  22 grudnia 1952 roku nosiła nazwę  Lwowska, następnie od 22 grudnia 1952  roku do             23  stycznia 1956 roku stanowiła część ulicy  Małgorzaty Fornalskiej, która została zmieniona w dniu    23 stycznia 1956 roku na ulicę Wolności do  30 grudnia 1959. Dosłowne znaczenie tej ulicy to ,,Wielka Ulica Kolonijna" na Brochowie. Patrz Kleine-Kolonie-Straße , Fornalska Małgorzata.
Großen Park - w dosłownym tłumaczeniu Duży Park, który znajdował się na końcu Parkstraße, zwany także Volkspark (na granicy Brockau z Oldren-Iwiny). Powstawał w latach 1904 - 1910 i istnieje do chwili obecnej. Patrz Volkspark, Kleinen park.
Grothe Herman – ogrodnik w Brockau, potem ogrodnictwo prowadził Karl Grothe. Prowadzili ogrodnictwo w latach 1913 - 1933, które znajdowało się przy Werhmannstraße  ( obecna 3 Maja). Przejęte w 1933 roku przez Konrada Rumbauma. Patrz Gärtnerei Konrad Rumbaum, Rumbaum Konrad.
Grüner Weg lub Am Grüner Weg - od 23 stycznia 1956 roku do chwili obecnej ulica nosi nazwę Chmurna, od 1945 roku do 23 stycznia 1956  roku nosiła nazwę ulica Zielona, która nawiązywała do niemieckiej nazwy tej ulicy, która  w dosłownym tłumaczeniu  oznacza „Zielona droga".
Grüner Weg -  jedna z nazw części obecnej ulicy Chmurnej, która odpowiadała  części tej ulicy  leżąca dalej od  placu Indyjskiego. Nazwa ta w dosłownym tłumaczeniu oznaczała ,,Zielona droga". Patrz Am Grüner Weg, Ahoraweg, Am Ahornweg, Chmurna.
Grzegorzewski Józef - pierwszy komendant Milicji Obywatelskiej w Prochowie.
Grześ - cukiernia przy ulicy Centralnej 3a.
Górnośląska Kolej Żelazna - pierwsza linia kolejowa z Breslau do Ohlau uruchomiona w maju 1842 roku przebiegająca koło Brochowa. Pierwsz
a lokomotywa pokonująca przedmiotową trasę nosiła nazwę „Silesia”, kolejne natomiast to „Breslau” i „Ohlau”.
Gulitzteich - staw Gulitz`a przy Grenzstraße  ( obecna L. Popielskiego) za cmentarzem, gdzie jeżdżono na łyżwach oraz przechowywano beczki z kapustą z pobliskiego zakładu produkcji kapusty. Do chwili obecnej widoczne są słupy od pomostów.
Günther Max – mistrz murarski zamieszkujący przy Parkstraße 49-51 (wille istnieją do chwili obecnej
, willa przy obecnej Koreańskiej 49 nazywana jest przez  mieszkańców okolicznych domów pałacem). Był właścicielem firmy budowlanej oraz wielu lokali mieszkalnych przy obecnej Koreańskiej, Chińskiej i 3 Maja., wykonał ogrodzenie przy kościele katolickim w 1911 r. Patrz Güntherstraße.
Güntherstraße - patronem ulicy w Brockau był
najprawdopodobniej Max Günther - architekt z Wrocławia, który projektował budynek gimnazjum w Brockau, był on też architektem, który projektował część zabudowań papierni przy obecnej ul. Kościuszki. Od 1 stycznia 1992 roku  ulica Pakistańska, wcześniej od 1945 do 22 stycznia 1956 roku patronem ulicy był  Mikołaj Kopernik natomiast w okresie od  23 stycznia 1956 do 1 stycznia 1992  roku Władysław Hibner. Patrz Günther Max, Kopernik Mikołaj, Hibner Władysław.
Gyros Alhapara - punkt małej gastronomi przy ulicy Wileńskiej 24.
Zlikwidowany w 2015 r.


H

Handarbeitsgeschäft Häring – sklep rękodzieła Häring, który znajdował  się przy Gartenstraße – obecna Mościckiego ( w nieistniejących budynkach od Wietnamskiej do Semaforowej). Właściciel Häring.

Hasse Felix - proboszcz parafii katolickiej w Brockau w latach 1924-1937.

Hatzfeldstraße - od 1 stycznia 1992 roku do chwili obecnej ulica Afgańska. Wcześniejsze nazwy tej ulicy w  Brochowie to Tadeusza  Kościuszki od 1945 do 22 stycznia 1956 roku, Henryka Rutkowskiego od 23 stycznia 1956 roku do 1 stycznia 1992 roku.
Hermann ks. von Hatzfeld und Trachenberg, urodzony 4 lutego 1848  roku w Żmigrodzie, zmarł  14 stycznia 1933 tamże, nadprezydent prowincji śląskiej w okresie od 1 października 1894 do 1 lipca 1903 roku. Patrz Afgańska, Kościuszko Tadeusz, Rutkowski Henryk
Hauptstraße - od 23 stycznia 1956 roku to obecna ulica Centralna, która wcześniej tj. od 1945  roku do  22 grudnia 1952 roku nosiła nazwę Główna a następnie od 23 grudnia 1952  roku do 23 stycznia  1956  roku stanowiła część ulicy  Małgorzaty Fornalskiej. Niemiecka nazwa wywodzi się od słowa  Haupt co po polsku  oznacza -  główny.
Haus der Christlichen Gemeinschaft - dom Wspólnoty Katolickiej przy Winklerallee. Budynek obecnego przedszkola przy ulicy Warszawskiej. Patrz Rolle.
Haus Luise -  nazwa willi znajdującej się przy Parkstraße  12 – obecna Koreańska 12.
Hermann  Alfred - naczelnik gminy Brockau od 1911 roku - po Alfonsie Dierschke, posiadał tytuł doktora prawa.
Hermann-Löns-Straße -  od 23 stycznia 1956 roku do chwili obecnej ulica Społeczna, wcześniej od 1945 do 23 stycznia 1956 nosiła nazwę Romualda Traugutta. Patrz Traugutt Romuald.
Hermann Löns, urodzony 29 VIII 1866 roku w Chełmnie k. Bydgoszczy, poległ podczas I Wojny Światowej w bitwie pod Reims 26 września  1914 roku, pisarz, autor mistrzowskich opisów natury (,,Lüneburger Heide").
Hert - kiosk firmowy sprzedaży pieczywa przy ulicy Semaforowej róg Japońskiej piekarni z Jelcza Laskowic.
Heydebrandstraße – w Brockau patronem ulicy był Wilhelm  Adam Sigismund von Heydebrand und der Lasa , prezydent rejencji wrocławskiej ( od 1 lipca  1894 roku do  31 grudnia  1902 roku). W Brochowie ulica ta od 31 grudnia 1959 roku do chwili obecnej ulica nosi nazwę Wietnamska, której wcześniejszym patronem od 1945 roku do 30 grudnia 1959 roku był Tadeusz Rejtan. Patrz von Heydebrand und der Lasa, Tadeusz Rejtan.
Hiacynt - nazwa rodzinnych ogródków działkowych znajdujących się przy ulicy
Gruzińskiej za basenem. Patrz Cynia.
Hibner Władysław - patron obecnej ulicy Pakistańskiej  od  23 stycznia 1956 do 1 stycznia 1992  roku.
Patrz Güntherstraße , Kopernik Mikołaj.
Władysław Hibner urodzony 1 maja 1893 roku w Łodzi, zmarł  1 sierpnia 1925 w Warszawie – rozstrzelany za zamachy. Polski działacz komunistyczny, jeden z zamachowców na agenta policji w ruchu komunistycznym – Józefa Cechnowskiego. Od 1912 roku był członkiem PPS-Lewicy, a od 1918 Komunistycznej Partii Polski.
Hinterstraße  - obecnie ulica Laotańska (na odcinku równoległym do Biegłej) nazwa polska tej ulicy używana jest  od 26 III 1970. Patrz 3 Maja, Wehrmannstraße .
Hinterstraße - początkowa nazwa dzisiejszej ulicy 3 Maja, w 1907 roku zmienioną na Wehrmannstraße . Patrz Hinterstraße  powyżej, 3 Maja.
Hossfeld Friedrich Oskar – urodzony 4 lipca 1848 roku w Schulpforte, zmarł 15 października 1915 roku w Nieder-Wildungen niemiecki architekt, Od 1900 roku kierował w Ministerstwie Robót Publicznych działem budowy muzeów, kościołów i budowli zabytkowych w Prusach. Autor  projektu kościoła katolickiego i ewangelickiego w Brockau, wybudowane w latach 1910-1911.
Hotel Brochów – powsta
ł w poddanym renowacji budynku dawnej ekonomówki , otwarty we wrześniu 2013  roku. Właściciel Jan Nowak. Patrz Ekonomówka.
Hotel PKP - dawny hotel pracowniczy PKP i dla drużyn konduktorskich znajdujący się przy ulicy Koreańskiej
1. Obecnie budynek socjalny należący do miasta. Wcześniej PKP posiadały hotel pracowniczy przy ulicy Japońskiej naprzeciwko ratusza - był to drewniany barak rozebrany po wybudowaniu budynku przy Koreańskiej. Patrz Dom Gościnny, Budynek socjalny.


I

Indyjski plac – od 1945 roku do 30 XII 1959 Plac Parkowy, od 30 grudnia 1959 roku do chwili obecnej aktualna nazwa. Od marca 1945 roku do 1948 roku na placu znajdował się jeden z ośmiu tymczasowych cmentarzy poległych żołnierzy Armii Czerwonej podczas zdobywania Festung Breslau i okolic. Pamiątką jest zaniedbany obelisk im poświęcony. Patrz  Parkstraße ,  Parkplatz, Koreańska.
Iracka - nowa ulica jaka powstała w rejonie ulicy Koreańskiej.
Infanterie Raum 20 - s
chron kompanii piechoty nr 20 (Bunker der Infanteriekompanie Nr. 20), wybudowany w latach 1899/1900. Typ magazynowy. Znajduje się za ogródkami przy ulicy Wiaduktowej.


J

JaDan - firma handlowa z siedzibą przy ulicy Semaforowej 9, która zajmuje się automatyką przemysłową.
Jahn Friedrich Ludwig - zwany ojcem
gimnastyki w Niemczech. Stworzył przyrządy gimnastyczne - poręcze, koń, które używane są we współczesnej gimnastyce. Propagator stowarzyszeń sportowo-społecznych, w których oprócz gimnastyki dyskutowano o polityce - cel wyzwolenie ojczyzny spod okupacji Napoleona. Ruch ten rozpowszechnił się w całych Prusach. Idea ruchu oparta była o 4 F - frisch - świeży, frei - wolny, fröhlich - szczęśliwy, fromm – pobożny. Posiadał w Brockau głaz powszechnie zwanym Friesena, który nadal znajduje się na boisku przy ulicy Wiaduktowej. Patrz Głaz Friesena, T.V. Friesen.
Japońska – w Brockau nosiła nazwę Walterstraße   a jej patronem był Franz Walter, właściciel dóbr rycerskich w Brockau, rotmistrz rezerwy, mieszkający w pałacu przy Hauptstraße  (obecnie Centralna). Patrz Walterstraße.
Jerzyki – nazwa chóru istniejącego od 1991 roku przy parafii kościoła katolickiego, którego dyrygentem przez wiele lat był Włodzimierz Fórman a obecnie Inez Przybylska.
Juvelier Dlubek - jubiler Dlubek, który znajdował  się przy Gartenstraße – obecna Mościckiego ( w nieistniejących budynkach od Wietnamskiej do Semaforowej). Właściciel Dlubek.


K

Kaczmarek Kazimierz – najbardziej znany członek tercetu muzycznego Trzech Kazików. Jeździł po Brochowie m.in na rowerze cyrkowym - jedno koło. Patrz Trzech Kazików.
Kaffeegeschäft Schindler – kawiarnia Schindler, która znajdowała  się przy Gartenstraße – obecna Mościckiego ( w nieistniejących budynkach od Wietnamskiej do Semaforowej). Właściciel Schindler.
Kaisergraben - zwana także Floßgraben (Am Floßgraben), dziś Brochówka (strumień – rów odwadniający) przepływająca przez Brochów. Patrz Brochówka, Smródka.
Kalina - nazwa rodzinnych ogródków działkowych znajdujących się za torami kolejowymi przy ulicy Wiaduktowej.
Kamieniarnia - nazwa zakładu kamieniarskiego przy ulicy Mościckiego. Właściciel Janusz Góralewicz.
Zlikwidowany w 2015 r.
K
amień – w potocznym języku bazarowym duża paczka zapałek. W latach 1945–1946 zapałki były bardzo poszukiwanym i trudno dostępnym towarem po cenach urzędowych były praktycznie nie  do  zdobycia i handlowano nimi na targowiskach.
Kamień graniczny - kamień graniczny z 1928 r., który znajduje się przy wodociągowej wieży ciśnień, kamień odgraniczał miasto Wrocław od powiatu,  przywieziony dzięki staraniom Józefa Sulki  23.03.2011 r. z terenu Księża Wielkiego.
Kammer - Lichtspiele - nazwa kina w Brockau, które znajdowało się przy Bahnhofstraße 7.
Kino otwarto w 1912 roku ( wg. innych źródeł w 1908 roku). Istniało do 1945 roku. Właścicielami kina byli kolejno: Ella Strumpf, Gustaw Knappe, Marta Gossaint, Alfons Giessman. Patrz Lichtspiele (Saalkino).
Kaplica – pomieszczenie na terenie szpitala specjalistycznego w okolicy wodociągowej wieży ciśnień.
Karton - potoczna nazwa Kolejowego Domu Kultury przy ulicy Wileńskiej. Patrz Kolejowy Dom Kultury, Niezapominajki.
Katholische Kirche - kościół katolicki wybudowany w 1911 roku pod wezwaniem Świętego Jerzego. Obecna parafia rzymsko-katolicka Świętego Jerzego i Podwyższenia Krzyża Świętego. Znajduje się przy ulicy Semaforowej.
Katholischen Spielschule - katolicka szkoła muzyczna przy Hauptstraße 30 ( budynek istnieje do chwili obecnej Centralna 30). Patrz Elżbietanki.
Katholischer Arbaiterverein - katolickie zrzeszenie robotnicze powstałe w 1905 roku. Było placówką tego zrzeszenia istniejącego przy kościele Św. Maurycego. W roku 1906 zmieniło nazwę na Katholischer Männerverein ( Katolickie Zrzeszenie Mężczyzn), którego prezesem był kuratus parafii A. Schubert.
Katholischer Frauenverein - katolickie zrzeszenie kobiet istniejące w Brockau.
Katholischer Jugendverein - katolickie zrzeszenie m
łodzieży istniejące w Brockau.
Katholischer Jungfrauenverein - katolickie zrzeszenie panien istniejące w Brockau.

Katholischer Jünglingverein - katolickie zrzeszenie dzieci młodszych istniejące w Brockau, którego celem było przygotowanie dzieci do I komunii oraz zajęcia rekreacyjno-sportowe.
Kaufhaus Bach & Blachman - dom towarowy znajdujący się przy Haydebrandtstraße 8 ( budynek nie istnieje). Właścicielem była Fredericke Seelinger, która mieszkała w tym samym budynku.
Keller Paul - patron ulicy w Brockau, urodzony  6 lipca 1873  roku w Miłkowie k. Jeleniej Góry, zmarł 30 sierpnia 1932  roku we Wrocławiu, poeta i pisarz śląski. Jego grób znajduje się we Wrocławiu na cmentarzu przy ulicy Bujwida pole nr 9
, ostatnio został odnowiony. W Brockau zamieszkiwał w willi istniejącej do chwili obecnej na placu Indyjskim nr 4. Patrz Paul-Keller-Straße , Piwniczna.
Kino Sygnał – jedyne kino jakie istniało w Brochowie od 1952 roku do 1974 roku, mieściło się w budynku dawnego Teatru Ludowego
i części restauracji w Brockau. Operatorami byli Julian Gulewicz, Józef Matwiej i Piotrowski. Kierowniczką kina była Agnieszka Szkaradkiewicz. W latach 1952 - 1954 kino było palcówką Okręgowego Zarządu Kin potem należało do Związku Zawodowego Kolejarzy. Po jego likwidacji w budynku trenowała drużyna KS Semafor - hokej na trawie, a następnie znajdował się tam sklep meblowy. Budynek rozebrany przez PKP. Patrz Panorama Racławicka.
Kirche „Zum Heiligen Geist" -  ewangelicki  kościół Świętego Ducha wybudowany w 1911 roku w Brockau, zniszczony częściowo w  lutym 1945 roku. Budynek nie istnieje. Pozostałością kościoła jest  budynek plebanii znajdujący się na terenie szpitala, który w latach powojennych był salą gimnastycznych przy Szkole Podstawowej nr 37 i 80. Patrz Evangelische Kirche, Evangelischen Spielschule, Zwiebel.  
Kirchstraße - od 195
6 roku do chwili obecnej ulica Biegła, od 1945 roku do 23 stycznia 1956 roku nosiła nazwę Kościelna, od 1952  roku do  1954  roku Georgi  Dymitrowa. Patrz Biegła.
KKS Prochów – Kolejowy Klub Sportowy Prochów powstał w 1946 roku, w którym drużyna piłki nożnej rozpoczęła rozgrywki w A klasie. Użytkował stadion za torami stacji rozrządowej. Patrz Semafor, Reichsbahnsportplatz.
Kläranlage – ostatni odcinek ulicy wraz z  dawnym zakładem uzdatniania (odżelaziania) wody w Brockau. Z budynku do chwili obecnej istnieje jedynie część ściany. Patrz również Am Wasserwerk, Kozielska.
Kleine-Kolonie-Straße - dziś zwyczajowo Krótka, ulica łączy Chińską z 3 Maja, dosłowne tłumaczenie niemieckiej nazwy oznacza  ,,Mała Ulica Kolonijna".
Kleinen Park – w dosłownym tłumaczeniu Mały Park, który znajdował się przy Parkstraße . Obecnie jest to plac Indyjski. Patrz Indyjski plac, Großen Park, Volkspark.
Klempnerei Böhm - zakład blacharski Böhm znajdował się przy Große-Kolonie-Straße   3a. Właściciel Bruno Böhm.
Klempnerei Seliger – zakład blacharski Seliger znajdował się przy Bahnhofstraße  ( w nieistniejących budynkach przy obecnej Semaforowej od Afgańskiej do poczty). Właściciel Georg Seliger. Zamieszkiwał w Brockau przy Walterstraße  3.
Kniewski  Władysław - patron obecnej ulicy Nepalskiej w okresie od 23 stycznia 1956 roku do 1 stycznia  1992 roku. Władysław Kniewski urodzony 14 czerwca 1902 w Grodzisku Mazowieckim, stracony przez rozstrzelanie na stokach cytadeli 21 sierpnia 1925 w Warszawie - polski działacz komunistyczny, brał udział wspólnie Władysławem Hibnerem i Henrykiem Rutkowskim na terenie Warszawy w zabójstwie w 1925 roku Józefa Cechnowskiego, który był agentem policji w ruchu komunistycznym.

Knoblich Karl & Lange - właściciele foto atelier, które mieściło się początkowo przy Baumschulenweg 2. Posiadali również atelier w Bad Flinsberg ( obecnie Świeradów Zdrój). Po likwidacji atelier w Brockau utworzyli nowe w Breslau Magdalenkirche 6 ( w kościele Marii Magdaleny). Specjalizowali się w fotografii artystycznej.
Kohlenhandlung Müller - punkt sprzedaży węgla Müller (znajdował się  między Bahnhofstraße  a Lieresstraße - odcinek od Semaforowej do Birmańskiej). Właściciel Müller.
Kolonialwarengeschäft Henkel - sklep z artykułami kolonialnymi Henkel, który znajdował się przy Winklerallee, w domu wspólnoty katolickiej w Brockau. Patrz Haus der Christlichen Gemeinschaft Właściciel Henkel.
Kolsky Albert – doktor medycyny, długoletni lekarz gminny, właściciel wilii wybudowanej ok. 1906 roku przy ulicy Am Müchleberg (obecnie Warszawska 3), willa projektowana najprawdopodobniej przez znanego architekta Ryszarda Plüddemanna. Wg. Książki adresowej z 1915 roku był radnym gminy Brockau. Obecnie willa jest wpisana do rejestru zabytków miasta Wrocławia. Patrz Willa Kolsky.
Kolejarz - nazwa rodzinnych ogródków działkowych znajdujących się między ulicami Leonarda da Vinci i Wiaduktową.
Kolejka Brochów - zbudowany w DG 6 w latach 70-tych skład dwóch wagoników retro dla dzieci, które wykorzystywany był do przejażdżek z dziećmi np. z okazji Dnia Dziecka. Na dachu jeden z wagoników miał tablicę z napisem PKP Wrocław Brochów a  z boku rysunek Bolka i Lolka, na drugim rysunek Jasia i Małgosi. Wagoniki zostały z czasem przekazane do przedszkola kolejowego przy ulicy Warszawskiej, gdzie zostały całkowicie zniszczone i ich resztki można było zobaczyć za budynkiem przedszkola jeszcze kilka lat temu.
Kolejowa - obecna ulica Semaforowa od 1945 roku do 22 grudnia 1952 roku. Na odcinku od ulicy Ignacego Mościckiego do Centralnej. Patrz Bahnhofstraße , Semaforowa.
Kolejowy Dom Kultury - znajdowała się przy ulicy Wileńskiej 1, powstał w latach 1969-1971 ze składek pracowników PKP, składał się z dwóch
części widowiskowej i klubowej. Przez Brochowian nazywany Kartonem, spłonął 9.11.2001 roku. Do chwili obecnej można zobaczyć jego fundamenty.
Kolejowy PGR - używana w Brochowie nazwa dla dawnego folwarku w okresie, kiedy był zarządzany przez PKP. Patrz Folwark, Majątek.

K
ołchoźnik – pogardliwa nazwa głośnika nadającego  jeden  ogólnopolski  program  radiowy przekazywany przez  radiowęzeł.  Radiofonizacja głównie  wsi (w Brochowie były również)   za  pomocą   takich   głośników montowanych w domach i podłączonych za pomocą przewodów do radiowęzła rozpoczęła się już w  1944  roku,  ale  nabrała  tempa  dopiero  pod  koniec  lat  czterdziestych  i  miała  być  ważnym narzędziem  propagandy.  

Komunałka –  potoczna i pogardliwa nazwa mieszkań,  w  których  zakwaterowana była  znaczna  liczba  obcych  sobie  lokatorów.  W  takich  mieszkaniach  najczęściej  jeden  pokój przypadał  na  jedną  rodzinę, a łazienka i kuchnia służyły wszystkim.  Innym określeniem komunałki była nazwa kołchoz. Patrz dokwaterowanie.

Konarski Szymon - ps. „Janusz Hejbowicz”, „Janusz Niemrawa” (ur. 5 marca 1808 we wsi Dobkiszki w pobliżu Sejn, zm. 27 lutego 1839 w Wilnie) - polski działacz niepodległościowy, powstaniec listopadowy, członek Młodej Polski i Stowarzyszenia Ludu Polskiego. Był do 22 grudnia 1952 roku patronem ulicy w Brochowie - obecna ulica Węgierska - nazwa na podstawie uchwały Rady Narodowej miasta Wrocławia nr 115 z 22 grudnia 1952 r..
Konditorei und Kaffe Prescher - cukiernia Prescher, która znajdowała się przy Hatzfeldtstraße  12 (był to narożny budynek z Bahnhofstraße ). Właściciel Curt Prescher.
Konditorei Mia Koch - cukiernia znajdowała się przy Güntherstraße ( nieistniejące budynki od Wietnamskiej do Semaforowej – po stronie  Biedronki) w piwnicy tego samego budynku mieścił się sklep spożywczy Heilmann. Właściciel Koch.
Kopernik Mikołaj – patron obecnej ulicy Pakistańskiej w okresie od 1945 roku do 1 stycznia 1992 roku.
Mikołaj Kopernik (łac. Nicolaus Copernicus, niem. Nikolaus Kopernikus) urodzony 19 lutego 1473  roku w Toruniu, zmarł  24 maja 1543 we Fromborku) – polski  astronom, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium  przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Wszechświata.
Kopp Georg von - kardynał, fundator części kościoła katolickiego w Brockau,
który przeznaczył na to swoje jubileuszowe stypendium rządowe (była to 20 rocznica zarządzania biskupstwem wrocławskim), w listopadzie 1911 roku dokonał konsekracji tego kościoła.
Georg von Kopp (urodzony 25 lipca 1837 w Duderstadt koło Getyngi, zmarł 4 marca 1914 w Opawie) – w latach 1887- 1914 biskup wrocławski, kardynał.
Koreańska – w Brockau początkowo nosiła nazwę Flurstraße , od 1912 Parkstraße . W okresie powojennym tj. od 1945 roku do 22 grudnia 1952 nosiła nazwę Parkowa następnie od 23 grudnia 1952 roku do  30 października 1959  nosiła nazwę 1 Maja. Patrz  również Flurstraße , Parkstraße , Parkowa, 1 Maja.
Kościuszko Tadeusz  - patron obecnej ulicy Afgańskiej od 1945 roku do  23 stycznia 1956 roku. Andrzej Tadeusz  Bonawentura Kościuszko herbu Roch (urodzony 4 lutego 1746 w Mereczowszczyźnie, zmarł 15 października 1817 w Solurze) – polski i amerykański generał,  uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775–1783), przywódca powstania przeciw Rosji i Prusom w Rzeczypospolitej, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w insurekcji 1794. Patrz  Hatzfeldstraße , Henryk Rutkowski, Afgańska.

Koza Mieczysława - koza, maskotka przy restauracji Wiejskie jadło, która pasła się na trawniku przy restauracji.

Kozielska – boczna ulicy Brochowskiej, część przy dawnym zakładzie ujęcia wody w Brockau to Am Wasserwerk, w miejscu tym obecnie znajdują się studnie należące do MPW i K, służące w przeszłości do poboru wody oraz pozostałości ogrodzenia.
 Znajdowała się tam również podstacja energetyczna dla trolejbusu. Patrz również Am Wasserwerk, Kläranlage.
Kra
snale - dwa krasnale nazwane Kolejarzami Brochowskimi, znajdujące się przy bocznym wejściu do kościoła.

Krab - sklep zoologiczny przy ulicy Semaforowej 1, wcześniej mieścił się w dyskoncie Biedronka przy ulicy Afgańskiej 3.

Kriegerdenkmal – pomniki w Brockau poświęcone ofiarom i wojnom. Jeden znajdował się przy Bahnhofstraße  18 ( między Ratuszem a kościołem katolickim) poświęcony był ofiarom I Wojny Światowej, na którym wypisane byłymosiężnymi literami nazwiska poległych w wojnie mieszkańców Brockau. Istniał do początku lat 80-tych jako murek (bez elementów tzn. hełmu i napisów). Drugi znajdował się przy placu obecnych ulic Afgańskiej i Pakistańskiej a poświęcony był wojnom prusko-duńskiej, prusko-austriackiej i prusko-francuskiej z lat 1870-1871 (natomiast na cmentarzu do chwili obecnej znajduje się duży głaz narzutowy z napisem, który związany jest ofiarami I Wojny Światowej, odkopany został na cmentarzu i dzięki staraniom księdza K. Malinosia zachował się do chwili obecnej). Cokół pomnika istnieje do chwili obecnej i jest to pomnik poświęcony poległym kolejarzom węzła brochowskiego. Patrz Pomnik kolejarzy.
Krótka – w Brockau nosiła nazwę Kleine-Kolonie-Straße , dosł. ,,Mała Ulica Kolonijna", ulica łączy obecną ulicę Chińską z 3 Maja. Przy ulicy tej znajdował się w Brockau Teatr ludowy a w Brochowie m.n siedziba nieistniejącego kina Sygnał. Patrz Volkstheater, Kino Sygnał.
Kuratus – wikariusz, któremu powierzono opiekę nad kościołem filialnym. W Brockau pierwszym kuratusem od 1905 roku był ksiądz Alfred Schmidt z parafii Świętego Maurycego. Patrz Schmidt Alfred.
Kurzbach Brunon  - pierwszy burmistrz w Brockau, rozstrzelany w lutym 1945 roku z rozkazu Gaulaitera Karla Hanke.
Kurzwarenhandlung Olga Erbe – sklep pasmanteria Olga Erbe przy Hatzfeldtstraße  12. Budynek nie istnieje. Właściciel Olga Erbe.
Kurzwarengeschäft Semprich – sklep pasmanteryjny Semprich, który był przy Bahnhofstraße  (w nieistniejących budynkach przy Semaforowej od Pakistańskiej  do Afgańskiej). Właściciel Hugo Semprich. Patrz Frisör Semprich.

L

Langner Ingrid - mieszkanka Brockau urodzona w 1928 roku, która wspólnie z Richardem Dubil urodzonym w  1920 roku również w Brockau są autorami wspomnień opisujących ulica po ulicy Brockau. Patrz http://breslau-wroclaw.de/wb/pages/topographie/breslau---land/brockau-im-wort.php.
Laotańska  - nazwa polska od 26 marca 1970 roku (na odcinku równoległym do Biegłej) , w Brockau ulica nosiła nazwę Hinterstraße . Patrz Hinterstraße .  
Lebensmittelgeschäft Buchmann - sklep spożywczy znajdował  się przy Parkstraße  ( na wysokości obecnego sklepu Michalskiej). Właściciel Buchmann.  
Lebensmittelgeschäft Büntig - sklep z artykułami spożywczymi, który znajdował  się przy Breslauer Straße  9 (w nieistniejących budynkach przy Mościckiego od Semaforowej w kierunku Syjamskiej),  Należał do rodziny Büntig.
Lebensmittelgeschäft Haja - sklep z artykułami spożywczymi, który znajdował  się przy Dierschkeplatz (w nieistniejących budynkach przy Pionierów, w miejscu tym stoi zbudowany 1979 roku przez PKP budynek mieszkalny i posiada adres Leonarda da Vinci).  Należał Gustava Haja, który zamieszkiwał w Brockau przy Hatzfeldtsrasse 4.
Lebensmittelgeschäft Klein - sklep z artykułami spożywczymi Klein, który znajdował  się przy Güntherstraße 1 róg  Heydebrand  (budynek nie istnieje był na rogu obecnej Pakistańskiej z Wietnamską). Właściciel G. Klein.
Lebensmittelgeschäft Liess - sklep z artykułami spożywczymi Liess, który znajdował  się przy Wehrmannstraße 7 na rogu z Kleine Kolonie Straße . Właściciel Gustav Liess.
Lebensmittelgeschäft Magalle  -  sklep z artykułami spożywczymi Magalle, który znajdował  się przy Grüner Weg (dawniej część obecnej  ulicy Chmurnej – ta oddalona od placu Indyjskiego) . Właściciel Magalle. .Patrz Ahornweg.
Lebensmittelgeschäft Frieda Metzner – sklep spożywczy znajdował  się przy Breslauer Strasee (w nieistniejących budynkach przy Mościckiego od Semaforowej do Syjamskiej). Właścicielka Frieda Metzner.
Lebensmittelgeschäft Rohde - sklep z artykułami spożywczymi Rohde, który znajdował  się przy Gartenstraße – obecna Mościckiego ( w nieistniejących budynkach od Wietnamskiej do Semaforowej). Właściciel Rohde.
Lebensmittelgeschäft Rösel - sklep z artykułami spożywczymi Rösel, który znajdował  się przy Wehrmannstraße od rogu z Kleine Kolonie Straße  (obecna Krótką) w kierunku do Parkstraße  - Koreanskiej. Właściciel Rösel.
Lebensmittelgeschäft Seeliger - sklep z artykułami spożywczymi Seeliger, który znajdował  się przy Große Kolonie Straße  3b. Właściciel H. Seeliger.
Lebensmittel Schaertl - sklep z artykułami spożywczymi, który znajdował  się przy Breslauer Straße     ( w  istniejących blokach w pobliżu skrzyżowania z obecną Topolową). Właściciel Schaertl.
Lebensmittelgeschäft Schröter - sklep spożywczy przy Bahnhofstraße  (nieistniejące bloki przy obecnej Semaforowej od Mościckiego do skrzyżowania z Japońską). Właściciel Schröter.
Leonarda da Vinci  - ulica w Brochowie od 1945 roku do 1948 roku nosiła nazwę Wileńska, od 1948 roku do 22 grudnia 1952 roku Adama Mickiewicza,  od 22 grudnia 1952 roku do chwili obecna nazwa. W Brockau ulica nosiła nazwę Pulststraße , jej patronem był Arthur Pulst, który przy ulicy posiadał  składy fabryki Breslauer Isoliermittelfabrik und Putztuch - Silesia. Patrz Pulststraße , Pulst Arthur, Wileńska, Mickiewicz Adam, da Vinci Leonard.
Lichtspiele (Saalkino) - nazwa od 1930 roku drugiej sali kinowej kina w Brockau, które znajdowało się przy Bahnhofstraße  7. Istniało do 1945 roku. Właścicielem był Alfons Giessman. Patrz Kammer – Lichtspiele.
Lieresstraße -  dziś ulica Birmańska od 1992 roku, od 1945 roku do 30 grudnia 1959  roku nosiła nazwę Powstańców, od 30 grudnia 1959 roku do 1992 roku Burmańska. Patronem ulicy w Brockau był Curt von Lieres und Wilkau, landrat, cywilny przew. tymczasowej komisji dla powiatu Wrocław-Wieś w latach 1897 – 1902.
Lindenruher Allee -  dziś część ulicy Ignacego Mościckiego, od 1945 roku  do 1952 roku nosiła nazwę Ogrodowa, od 1952 roku do 1957 roku nosiła nazwę Zwrotnicza, od 1957 do  1 stycznia  1992  roku nosiła nazwę 22 Lipca ( odcinek od Koreańskiej do Ziemniaczanej). Patrz Benkwitz, Benkwitzer Allee.
Lindenweg - dziś ulica Woskowa od 23 stycznia 1956 roku, w okresie od 1945 roku do  23 stycznia 1956 roku nosiła nazwę Lipowa.
Lipowa - nazwa ulicy obowiązująca w latach 1945 do 23 stycznia 1956 r., następnie zmieniono jej nazwę od 23 stycznia 1956 roku na Woskową, która obowiązuje nadal. W Brockau nosiła nazwę Lindenweg. Patrz Lindeweg.
Lokomotywownia - zajezdnia lokomotyw wraz z warsztatami i innymi pomieszczeniami do ich technicznej obsługi. Zbudowana  w Brochowie w 1981 roku na miejscu wyburzonej parowozowni. Patrz Parowozownia, Cargo.
Lotto - kiosk znajdujący  się przy ulicy Semaforowej, gdzie jest kolektura Totto Lotka a także punkt przyjęć pralni chemicznej.
Od września 2016 r. po remoncie jest tam również warzywniak "Cebulak".
Lloyd-Köhler - system zasilania zastosowany w trolejbusie w Brockau. Układ przewodów zasilających był pionowy - powszechnie stosowany był układ poziomy. System zaczął być stosowany od 1910 r. - zastosowany został oprócz Brockau  (długość linii 4,4 km) w następujących miejscowościach Bremen - długość linii 3,2 km użytkowana w latach 1910 - 1916, Ludwigsburger długość linii 12,9 km użytkowana w latach 1910 -1926, Stockport Anglia - brak danych o długości linii, użytkowana w latach 1913 1919.

Luftschutz - Deckungsgraben - niemiecka nazwa schronów (rowów przeciwlotniczych) jakie znajdują się w Brochowie przy ulicy Mościckiego naprzeciwko budynków 11 i 17 oraz na terenie szpitala od strony ulicy Japońskiej.
LS-Fenster - specjalne okiennice montowane w schronach przeciwlotniczych. W Brochowie znajdują się w dawnym ratuszu od strony ulicy Japońskiej.
Luftschutz - Keller - niemiecka nazwa schronów (piwnic przeciwlotniczych) jakie znajdują się w Brochowie przy ulicy Mościckiego, na placu Mongolskim oraz w budynkach dawnego ratusza oraz szkoły.

LS-Pfeile - strzałki umieszczane  na ścianach budynków, miały wskazywać drogę ewakuacyjną do schronów przeciwlotniczych oraz wyjścia ewakuacyjne. W Brochowie znajdują się na budynkach przy ulicy Mościckiego tzw. czerwone kolejowe.
Lwowska  - obecna ulica Chińska  od 1945 roku do 22 grudnia 1952 roku. Patrz Große-Kolonie-Straße , Chińska, Fornalska Małgorzata.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego