Afgańska - Brochów na przestrzeni wieków

Idź do spisu treści

Menu główne:

Afgańska

Ulice > A - L

Afgańska - powstała jak i pozostałe tu opisywane ulice na początku XX wieku w związku z rozwojem budownictwa mieszkaniowego w  Brockau na potrzeby powstałej stacji rozrządowej.
W okresie budowy kościołów w Brockau początkowo zakładano jej przedłużonie na długości obecnej ulicy Biegłej.

W okresie swojego istnienia ulica nosiła kolejno następujące nazwy:

  • Hatzfeldstaße - pod koniec XIX wieku do 1945 roku, patronem ulicy był Hermann książe von Hatzfeld und Trachenberg, kbył nadprezydentem prowincji Śląskiej w okresie od 1 pażdziernika 1894 r. do 1 lipca 1903 r., prawdopodobnie w tym okresie powstawała ta ulica,

  • Kościuszki Tadeusza - od 1945 r. do 23 stycznia 1956 r., Andrzej Tadeusz Kościuszko - Naczelnik Sił Zbrojnych w insurekcji z 1794 roku,

  • Rutkowskiego Henryka - od 24 stycznia 1956 r. do 30 stycznia 1992 r., działacz przedwojennego ruchu komunistycznego,

  • Afgańska - od 31 stycznia 1992 roku do chwili obecnej.


Ulica Afga
ńska obecnie biegnie od skrzyżowania z ulicą Birmańską i Pakistańską do skrzyżowania z ulicą Semaforową, na wprost ulicy Biegłej.

Opis Hatzfeldstraße - Afgańska, Heydebrandstraße - Wietnamska  i Güntherstraße - Pakistańska przedstawiony we wspomnieniach Richarda Dubil a uzupełnione przez Ingrid Langner, którzy opisują  przedwojenny Brockau - czerwony druk to komentarz wyjaśniający do wspomnień ułatwiający orientację:

...po lewej stronie napotkamy na sklep spożywczy Klein, na rogu ulicy
Heydebrand (obecna ulica Wietnamska),  sklep papierniczy Braun, potem sklep z łóżkami Holzbrecher. Naprzeciw widzimy teren zielony ze stawem- zbiornikiem wody dla straży pożarnej oraz pomnik poległych w latach 1870/71 (faktycznie był to pomnik zwycięstw Prus w wojnach w latach 1864, 1866 oraz 1870/1, obecnie jest to plac z pomnikiem kolejarzy, zbiornik został zasypany w latach 1966-1967 wraz z odgruzowywaniem na Brochowie ulic Wietnamskiej, Semaforowej i Pakistańskiej).
Po drugiej stronie ulicy Günthera znajduje się zakład pogrzebowy Höfig. Dalej idąc napotkamy cukiernię Mia Koch, a w piwnicy tegoż budynku sklep spożywczy Heilmann i zakład fotograficzny Abresch na rogu ulicy Heydebrand (obecna ulica Wietnamska)
,  na której to też mieści się sklep z ubraniami Haja.
Teraz skręcimy na prawo w ulicy Hatzfeld (obecna ulica Afgańska)
i idziemy aż do rogu ulicy Dworcowej (obecna ulica Semaforowa)

Pomnik poświecony kolejarzom węzła brochowskiego powstał w 1967 r. dzięki staraniom S. Mrozowskiego. Marmurowa tablica upamiętniająca kolejarzy węzła brochowskiego pochodziła z Cmentarza Grabiszyńskiego.
Zasypany został w tym czasie dawny basen przeciwpożarowy jaki istniał w miejscu obecnego skweru.

Z przedwojennej zabudowy istnieje tylko narożna kamienica z ulicą Birmańską (wejście jest od tej ulicy)
. W latach 50-tych ubiegłego wieku w budynku tym mieścił się mały sklep przemysłowy - wejście do niego było od strony ulicy Afgańskiej.
Aktualnie na tej ulicy jest tylko pawilon Biedronka, w którym znajdowały się uprzednio stoisko mięsne Zyguła, apteka - filia Brochowskiej z ulicy Chińskiej, kiosk z prasą oraz sklep z zoologiczny z karmą dla zwierząt, a wcześniej także stoisko cukiernicze. Podczas remontu wykonanego w 2012 roku Biedronka została powiększona i wszystkie te punkty handlowe zlikwidowane. Jedynie sklep zoologiczny istnieje nadal - w pawilonie przy ulicy Semaforowej.

W lutym 2016 r. rozpoczęto budowę budynków TBS przy ulicy Pakistańskiej, Wietnamskiej, Birmańskiej i Mościckiego. Budowa ma zostać zakończona w listopadzie 2017 r.

 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego