Biegła - Brochów na przestrzeni wieków

Idź do spisu treści

Menu główne:

Biegła

Ulice > A - L

Biegła - w Brockau nosiła początkowo nazwę Walterstraße, po wybudowaniu kościołów zmieniono nazwę na Kirchstraße.
Nazwy tej ulicy w Brochowie :

  • od 1945 roku do 23 stycznia 1952  roku - Kościelna,

  • od 23 stycznia 1952 roku do 1954 roku - Georgi Dymitrowa.

  • od 1954 roku do chwili obecnej Biegła.


Opis ulicy Kościelnej przedstawiony we wspomnieniach Richarda Dubil a uzupełnione przez Ingrid Langner, którzy opisują  przedwojenny Brockau - czerwony druk to komentarz wyjaśniający do wspomnień ułatwiający orientację:

Na rogu ulicy Dworcowej (obecnie Semaforowa) i Kościelnej (obecnie ulica Biegła) znajduje się w otoczeniu wielkiego ogrodu, wśród wysokich drzew i krzewów plebania ewangelickiego pastora Schulte (obecnie budynek gdzie mieści się firma Jadan).
Idziemy teraz wzdłuż ulicy Kościelnej i po prawej stronie przechodzimy obok plebani katolickiego księdza Mihaltsek
(nieistniejący budynek, w tym samym miejscu są obecnie sale katechetyczne), potem mijamy boisko i podwórko katolicko-ewangelickiej szkoły podstawowej (obecnie teren szpitala oraz miejsce zajęte pod nowy budynek szpitala). Po lewej stronie ulicy Kościelnej znajdują się pojedyncze domy mieszkalne. Z końcem ulicy Kościelnej zaczyna się ulica Szkolna jednakże później została przebudowana i zmieniła nazwę na aleję Winklera (ulica Szkolna przebiegała wzdłuż szkoły i obecną Węgierską, a obecna Warszawska nazywana była Promenade a potem Winkler allee).

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego