Birmańska - Brochów na przestrzeni wieków

Idź do spisu treści

Menu główne:

Birmańska

Ulice > A - L

W Brockau ulica nosiła nazwę Lieresstraße  a obecnie Birmańska.

Ulica powstała na początku XX wieku w związku z rozwojem budownictwa mieszkaniowego w  Brockau na potrzeby powstałej stacji rozrządowej. Patronem ulicy był dr Kurt von Lieres und Wilkau, landrat w latach 1897-1902 - Powiat Wrocław.

W okresie istnienia ulica posiadała następujące nazwy:

  • Leriesstraße - do 1945 roku,

  • Powstańców - od 1945 roku do 30 grudnia 1959 roku,

  • Burmańska - od 31 grudnia 1959 roku do 1992 roku, na podstawie uchwały nr 33/59 Prezydium RN m. Wrocławia

     z 30 grudnia 1959 r.

  • Birmańska - od 1992 roku do chwili obecnej, zmiana nazwy ulicy wynikała z faktu zmiany nazwy państwa z Burmy na Birma.


W taki sposób opisana jest ulica Lieresstraße w Brockau przez wspomnianych wcześniej  Ingrid Langner i Richard Dubil - czerwony druk to komentarz wyjaśniający do wspomnień ułatwiający orientację
:

Skręcamy teraz na lewo od Centralnej  w ulicę  Lieresstraße (obecna ulica Birmańska)
i widzimy sklep wędliniarski Siegemund, sklep papierniczy Olawsky, sklep z artykułami budowlanymi Kniespel, obok sklep obuwniczy Wolfgang ( do roku 1940 mieścił się tam Deutsche Bank) i za rogiem ulicy Hatzfeldstraße (obecna ulica Afgańska)  zakład siodlarski Nagel. Naprzeciw ulicy Lieresstraße (obecna ulica Birmańska) widzimy po lewej stronie drogerię Krümmel. Po prawej stronie nowo wybudowanego bloku mieszkalnego ( 1938) stowarzyszenia budowlanego, kasę oszczędnościową i zakład fryzjerski Hörder (przeniósł się z ulicy Chińskiej) (budynek na ulicy Birmańskiej nr 6).


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego