Koreańska - Brochów na przestrzeni wieków

Idź do spisu treści

Menu główne:

Koreańska

Ulice > A - L

Koreańska - powstała na początku XX wieku wraz z budową osiedla domków jednorodzinnych i nosiłą nazwę Flurstraße, która została w 1912 roku zmieniona na Parkstrasse - od parków które powstały przy tej ulicy.
W początkowym okresie przy ulicy tej zbudowano gazownię ( na wysokości obecnego placu Indyjskiego - ulicy Woskowej w jego południowo zachodniej części) dla potrzeb budowanego osiedla domków jednorodzinnych.

Nazwę swoją ulica w Brockau  wywodzi z niemieckiego słowa park, które brzmi tak samo jak polskie - park, stąd w Brockau nosiła nazwę Parkstrasse.

W okresie istnienia ulica posiadała następujące nazwy:

  • Flurstraße - do 1912 roku,

  • Parkstraße - od 1912 do 1945 roku,

  • Parkowa - od 1945 roku do 22 grudnia 1952 roku,

  • 1 Maja od 23 grudnia 1952 do 30 grudnia 1959 roku,

  • Koreańska - od 31 grudnia 1959 roku - nadal (uchwała nr 33/59 Prezydium RN m. Wrocławia z  30 grudnia 1959 r.).Opis Parkstrasse przedstawiony we wspomnieniach Richarda Dubil a uzupełnione przez Ingrid Langner, które ukazują piękno przedwojennego Brockau -
czerwony druk to komentarz wyjaśniający do wspomnień ułatwiający orientację:

Chcemy teraz się przejść wzdłuż ulicy Parkowej
(Koreańska). Po lewej stronie znajduje się zakład fryzjerski Zips, sklep spożywczy Buchmann i zaraz z nim sąsiadujący magiel ręczny, dalej sklep wędliniarski Günther. Po prawej stronie stoją czteropiętrowe domy mieszkalne. Potem następuje rozgałęzienie ulicy Wehrmanna (3 Maja), która uchodzi do ulicy Feldstr. (Polna) Tu po prawej stronie położone są kilkupiętrowe domy spółdzielcze, a po lewej stronie piękne ogródki.
Na ul. Parkowej  
(Koreańska) dojdziemy po prawej stronie do miejskiej szkoły średniej (gimnazjum było na rogu Koreańskiej i 3 Maja są tam teraz nowe domy), która szczyci się dobrą opinią. Uczęszczają do niej uczniowie i uczennice z Brochowa i okolic. Po 6 latach nauki kończą uczniowie szkołę małą maturą (mała matura - świadectwo ukończenia szkoły realnej lub 10 klasy gimnazjum).
Wspaniałe drzewa kasztanowca porastają ulicę Parkową  
(Koreańska), po obu jej stronach usytuowane są piękne wille, po prawej stronie rozwidla się ul. Baumschul (obecna Nepalska prowadziła do szkółki leśnej) zanim dojdziemy do małego parku (obecny plac Indyjski). Tu mieszkał Paul Keller (pisał pisał powieści należące do nurtu literatury ojczyźnianej, w których głosił pochwałę podstawowych wartości opartych na katolicyzmie, zmarł w 1932 roku we Wrocławiu a grób jego znajduje się na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ulicy Bujwida), arcybiskup Meissner (chodzi o Joachima Meisnera arcybiskupa w Kolonii, mieszkał w Brockau jako młody chłopiec, żyje do chwili obecnej, kardynałem został za czasów Jana Pawła II), wrocławski prezydent miasta dr Friedrich (Hans Friedriech w latach 1934 -1945 nadburmistrz Breslau).  Z małego parku na lewo ulicą Paul- Keller (Piwniczna) można przejść do Rotdornallee( alej Róż), czystą ulicą z pięknymi domami. Dalej od ul. Parkowej (Koreańska) na prawo rozwidla się ul. Ahornweg (część ulicy Chmurnej leżąca bliżej pl Indyjskiego) i ul. Zielona (część ulicy Chmurnej leżąca dalej od pl Indyjskiego), na lewo znajduje się sklep spożywczy Magalle. Przechodzimy ulicą Lipową (Woskowa) i docieramy na końcu ulicy Parkowej (Koreańska) na prawo do placu strzeleckiego z budynkiem strzelnicy, stanowiskami strzelniczymi (budynki  nie istnieją) Naprzeciw położonych jest wiele małych domków. Dalej idąc wchodzimy do Dużego parku (park na końcu Koreańskiej).


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego