Krasnale z Brochowa - Brochów na przestrzeni wieków

Idź do spisu treści

Menu główne:

Krasnale z Brochowa

Wieści Brochowskie > Artykuły > 2015

Krasnale - Kolejarze Brochowscy


Od niedawna przy bocznym wejściu do kościoła znajdują się dwa krasnale, które nazwane są Kolejarzami Brochowskimi, zapewne nazwa ich się zmieni, gdyż z ponad 300 krasnali jakie znajdują się na terenie Wrocławia ( 7 krasnali jest poza Wrocławiem - sześć w Biskupicach Podgórnych przy zakładach LG oraz jeden w Pietrzykowicach k. Kątów Wrocławskich), każdy ma swoją indywidualną nazwę.
Historia wrocławskich krasnali zaczęła się od 2001 roku, gdy Gazeta Wyborcza zorganizowała plebiscyt na projekt krasnala. Czytelnicy wybrali projekt Olafa Brzeskiego i 1 czerwca 2001 r. przy przejściu podziemnym przy ul. Świdnickiej postawiono pierwszego krasnala.
Pierwszy krasnal jest największy, wykonany ze spiżu i ma nazwę Papa Krasnal, stoi on na czubku olbrzymiego palca i jest …. zupełnie nagi.Brochowskie krasnale nawiązują do kolei, ale nie są jedynymi związanymi z koleją, gdyż na skwerze przed  Dworcem Głównym PKP we Wrocławiu od 1 czerwca 2012 roku znajdują się  dwa krasnale, z których jeden można związać z kleją, gdyż przedstawia krasnala siedzącego na walizce.
Przy wejściu głównym do dworca jest krasnal ciągnący bagaż a w ręku trzyma bilet na pociąg.Natomiast na peronie 2 jest „krasnalica” w stroju kolejarza z lizakiem w ręku dająca sygnał do odjazdu pociągu.Przy ulicy Bogusławskiego od 10.07.2010 roku przy murze wiaduktu kolejowego stoi przy semaforze krasnal z wyciągniętą ręką, która symbolizuje kierowanie ruchem pociągów.
Kolejny Krasnal Kolejarz znajduje się na Dworcu Kolejowym Wrocław-Leśnica i postawiony został  po zakończonym remoncie dworca. Siedzi pod pięknym zegarem i pilnując punktualności, gwizdkiem oznajmia odjazd kolejnych pociągów.

Dwa krasnale, nazwane roboczo Kolejarzami Brochowskimi, znajdują się przy wejściu do kościoła św. Jerzego na Brochowie. Poniżej zdjęcia obu krasnali. Czy doczekają się swoich nazw ?


    

Tekst: Henryk Lochdański, Brochów 01.02.2015 r.

Źródła:

http://krasnale.pl  - zdjęcia krasnali,

http://fotopolska.eu/
Malczewska Agnieszka, Wrocławskie krasnale, 2014 r.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego