Leonarda da Vinci - Brochów na przestrzeni wieków

Idź do spisu treści

Menu główne:

Leonarda da Vinci

Ulice > A - L

Leonarda da Vinci - Pulststraße  nazwę swoją w Brockau wywodziła od właściciela znajdujących sie tam składów fabrycznych Arthur Pulst - Breslauer Isoliermittelfabrik und Putztuch - Silesia. Obecnie ulica biegnie od Topolowej do Warszawskiej. Budynki od strony ulicy Topolowej do obecnej Pionierów budowane były ok. 1932  roku, pozostałe około 1920. Ulica posiadała zabudowę od obecnej ulicu Pionierów do Warszawskiej po obu stronach i budynki były naprzeciwko siebie takie same. Większość budynków po stronie lewej patrząc od ulicy Pionierów zachowała się do chwili obecnej. Natomiast po stronie prawej żaden. Obecnie na ich miejscu zbudowane zostały budynki TBS - chociaż są one bardziej oddalone od ulicy niż pierwotna zabudowa.
Ulica ta w roku 1945 i następnym była jedną z pierwszych, gdzie Punkt Etapowy PUR w Prochowie osiedlał repatriantów i pracowników. Pod numerem 21 był "hotel" podłegły PUR, gdzie kwaterowano repatriantów.

W okresie istnienia ulica Leonarda da Vinci posiadała następujące nazwy:

  • Pulststraße - od ok. 1920 roku do 1945 roku,

  • Wileńska - od 1945 roku do 1948 roku,

  • Mickiewicza - od 1948 roku do 22 grudnia 1952 roku,

  • Leonarda da Vinci - od 23 grudnia 1952 roku do chwili obecnej - na podstawie uchwały Rady Narodowej miasta Wrocławia nr 115 z  22 grudnia 1952 r. .


Opis Pulststraße i Friesenweg przedstawiony we wspomnieniach Richarda Dubil a uzupełnione przez Ingrid Langner, które opisują  przedwojenny Brockau - czerwony druk to komentarz wyjaśniający do wspomnień ułatwiający orientację:

„Przed łukiem, kierując się na lewo dojdziemy do drogi Friesenweg (obecna ulica  Pionierów)
i tu po lewej stronie stoi również blok mieszkalny (obecnie istniejące stare budynki na Pionierów).
Kroczymy jednak dalej aleją Winklera (obecna ulica Warszawska
), na prawo rozwidla się Pulststraße (ulica Leonarda da Vinci) wyłącznie ulica budynków mieszkalnych, która prowadzi do Kaisergraben (Kaisergraben to nazwa Brochówki, w swoich wspomnieniach używają również na określenie Brochówki nazwy Flossgraben), przed nią po prawej stronie placu Dierschke  (obecnie jest to skrzyżówanie ulicy Leonard da Vinci i  ulicy Pionierów) znajduje się sklep spożywczy Haja”.

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego