Niedziela różana 1911 r. - Brochów na przestrzeni wieków

Idź do spisu treści

Menu główne:

Niedziela różana 1911 r.

Wieści Brochowskie > Artykuły > 2016

Niedziela różana - 20 sierpnia 1911 r.

20 sierpnia 1911 r. odbyła się w Brochowie tzw. niedziela różana (Rosensonntag). Początkowo, zapowiadana była jako skromne święto kwiatów (Blumentag) ogrodników z Brochowa.... Przygotowania trwały w lipcu, początkowo pod egidą brochowskiego oddziału Ojczyżnianego Zrzeszenia Kobiet i przewodnictwem pani naczelnikowej, Marty Dierschke.... Przewidziano udział gminy, miejscowych stowarzyszeń i ogrodników. Liczono się z powszechnym uczestnictwem brochowian.... 28 czerwca ukazał się anons naczelnika Brochowa o niedzieli różanej, w w pierwszej połowie lipca zaapelowano do brochowskiego społeczeństwa o udział w uroczystościach i przedstawiono program. Uroczystośc potraktowano jako brochowskie świeto ludowe, podkreślając za każdym razem, że różany dzień będzie wspomagał finansowo obydwa wznoszone kościoły...
Róże przeznaczone przez rodziny brochowskie do ukwiecenia kościoła katolickiego kilka dni przed uroczystościami zdeponowano w lokalu A. Bauma, dla ewangelickiego - w lokali K. Paukera....  W specjalnie zorganizowanym pochodzie ulicami osiedla uczestniczyło wielu wrocławian. Do roli wożniców ukwieconych wozów zostali wyznaczeni znani brochowiwnie. We wspomnianą niedzielę udekorowano też ratuszoraz obydwie budowle kościelne.... Główne miejsce spotkania, Park Ludowy przy ul. Koreańskiej. W godzinach wieczornych wykonano próbę oświetlenia wspomnianych ukwieconych obiektów.... Najprawdopodobniej po raz pierwszy w dziejach miejscowości zastosowano iluminację światłem elektrycznym. Wówczas to przylgnęło do Brochowa funkcjonujące do II wojny Światowej określenie - ,,miasto kwiatów" (Blumenstadt).Powyżej widokówka wydana z okazji niedzieli różanej w 1911 r. wysłana z Brockau do Montrealu w Kanadzie. - zródło widokówki aukcje internetowe.

Zródło: tekst w całości pochodzi z książki Piotra Gaglika, Kościół pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu Brochowie 1911-2011., skróty tekstu wykonane przez autora strony.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego