Paul Keller - mieszkaniec Brockau - Brochów na przestrzeni wieków

Idź do spisu treści

Menu główne:

Paul Keller - mieszkaniec Brockau

Wieści Brochowskie > Artykuły > 2014

Paul Keller mieszkaniec Brockau


Paul Keller (ur. 6 lipca 1873 r. w
Arnsdorf (od 1945 r. Miłkowice) koło Świdnicy, zm. 20 sierpnia 1932 r. we Wrocławiu) – niemiecki pisarz. Keller był synem murarza. W latach 1887-1890 uczęszczał do szkoły przygotowawczej w Lądku-Zdroju, a następnie do seminarium nauczycielskiego, które ukończył w 1893 r. Pracował jako nauczyciel w Jaworze (1893-1894), Świdnicy (1894-1896) i Wrocławiu (1896-1908).

Zamieszkiwał w Brockau w domu przy obecnym placu Indyjskim 4-5, po jego śmierci obecna ulica Piwniczna została nazwana jego imieniem.

                  


Keller założył czasopismo "Die Bergstadt" (1912-1931) i pisał powieści należące do nurtu literatury ojczyźnianej, w których głosił pochwałę podstawowych wartości opartych na katolicyzmie. Używa w nich prostego języka i wyraźnych kontrastów (miasto-wieś, zło-dobro). Spośród jego powieści bestselerami stały się: Waldwinter (1902), opowiadająca o ucieczce bohatera z wielkiego miasta w Karkonosze, oraz sfilmowana Die Ferien vom Ich (1915).
W Muzeum Miejskim Wrocławia w dawnym Pałacu Królewskim w zbiorach znajduje się popiersie Paula Kellera oraz kilka napisanych przez niego książek. Przy popiersiu Paula Kellera jest m.in. adnotacja, że był wrocławianinem.


      Na skale w Borowicach koło Jeleniej Góry znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca głowę pisarza z profilu wraz z podpisem.Do najsłynniejszy obiektów znajdujących się przy ulicy Piastowskiej należy bar „Kleks” (wcześniej „Piast”) ulokowany w narożnej kamienicy nr 37 przy skrzyżowaniu z ulicą Sienkiewicza. Przed wojną nazywano go potocznie „Złotą Kolumną” ze względu na charakterystyczny element przy wejściu – kolumnę wieńczącą narożnik, pomalowaną na kolor musztardowy w lokalu tym bywał Paul Keller. Poniżej zdjęcie z 2015 roku przedstawiające bar „Kleks”.Wspomina o tym Wolgang Schwarz (wrocławianin mieszkający w Niemczech) w swojej książce "Odłamki mojego świata" w następujących słowach:
….. owa kolumna w Breslau nosiła potoczną nazwę "Złotej Kolumny".
Był tam lokal. Jeden z wielu jakie znajdowały się w tej okolicy choć o klimacie na tyle oryginalnym, że bywał w niej niemiecki pisarz Paul Keller autor wielu opowiadań. W lokalu tym był sok malinowy, woda mineralna (to dla młodzieńców) oraz galon i piwo. Właśnie ów zestaw galon i piwo było ulubionym napojem Kellera.
To był tzw. wrocławski duet. Galon - piwo pito w wielu wrocławskich lokalach.
- Ten duet obowiązywał każdego, kto pił w Breslau. Kto pił w Breslau, wychylał najpierw małą buteleczkę żółtej wódki, małą fiolkę, z wąską grubą szyjką. To był galon. Potem wychylał jedno Kipke lub Schultheiss - Patzenhofera. To było piwo.


                        

Zdjęcie powyżej po stronie lewej przedstawia grób Paula Kellera z 1932 r. a obok jego wygląd w 2013 r. na Cmentarzu Świętego Wawrzyńca przy ulicy Bujwida.


Henryk Lochdański, Brochów sierpień, 2014 r., aktualizacje: maj 2015 r., sierpień 2015 r.                                                                                       

Zródła:
1. Wikipedia.
2. Muzeum Miejskie Wrocławia.
3. www. ebay.de
4. Zdjęcia - współczesne autor strony.
5. Wolgang Schwarz, Odłamki mojego świata.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego