Plakaty - Brochów na przestrzeni wieków

Idź do spisu treści

Menu główne:

Plakaty

Archiwalia

Strona zawiera plakaty propagandowe II Rzeczy, Związku Radzieckiego oraz powojenne Polski.
Przedstawione na stronie plakaty w większości nie mają bezpośredniego związku z Brochowem jakkolwiek wiele z nich mogło być plakatowanych w mieście w okresie wojennym i powojennym.
Plakaty radzieckie są dla porównania jak przedstawiano Niemców i walkę z nimi, gdyż plakaty niemiecekie przedstawiały Rosjan jako krwiożercze bestie.
Uzupełnieniem plakatów będą gazety polskie wydawane w sierpniu - wrześniu 1939 r., które pochodzą ze strony Narodowego Archiwum Cyfrowego, gdyż były one żródłem propagandy a jednocześnie ukazują kto był agresorem a kto napadniętym, gdyż obecnie dzień 1 września 1939 r. jest "lekko" przemilczany a prasa uaktywnia się 17 września, gdy Związek Radziecki zajął tereny wschodnie Polski. Gazety umieszczę na samym początku strony.
Można z nich uzyskać informacje o ataku 30 polskich
bombowców na Berlin, o rozpoczęciu działań wojennych przez Anglie i Francję - czyli propaganda w najlepszym wydaniu, gdy w tym czasie rząd uciekł do Rumunii.Naziści bardzo chętnie korzystali z plakatu. Na plakatach dominował kolor czerwony, ponieważ kojarzył się z ruchem robotniczym. Częstym elementem plakatów była  swastyka, umieszczano na nich slogany bądź karykatury. Wiele afiszy posiadało treści antysemickie. W Austrii przed Anschlussem dominowały plakaty z podobizną Hitlera i napisem „Tak”, bądź ze sloganami takimi jak: Schluss mit der Korruption (stop korupcji) albo Sieg um jeden Preis (zwycięstwo za wszelką cenę). Hitler miał grupę uzdolnionych plastyków zajmujących się projektowaniem afiszy. Na jednym z plakatów przedstawiono go w zbroi, co miało go upodabniać do cesarzy.


 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego