Semaforowa - Brochów na przestrzeni wieków

Idź do spisu treści

Menu główne:

Semaforowa

Ulice > M - W

Semaforowa  - jedna ze starszych ulic w obecnym Brochowie, początkowo była drogą do cmentarza oraz do Księża Wielkiego.
W Brockau nosiła nazwę Bahnhof
straße nazwę swoją ulica wywodzi z niemieckiego słowa bahnhof - dworzec, gdyż prowadziła do dworca kolejowego.

W okresie istnienia ulica posiadała następujące nazwy:

  • Bahnhofstraße - początkowo jako droga, ulicą stała się pod koniec XIX do 1945 roku,

  • Kolejowa - od 1945 do 22 grudnia 1952 roku,

  • Semaforowa - od 23 grudnia 1952 do chwili obecnej - na podstawie uchwały Rady Narodowej miasta Wrocławia nr 115 z  22 grudnia 1952 r. .Opis Bahnhofstrasse przedstawiony we wspomnieniach Richarda Dubil a uzupełnione przez Ingrid Langner, które ukazują piękno przedwojennego Brockau - czerwony druk to komentarz wyjaśniający do wspomnień ułatwiający orientację:

Nasz spacer po Brochowie rozpoczniemy od dworca kolejowego. Z przodu placu, po lewej stronie znajduje się mała kwiaciarnia
(nie istnieje), idąc kilka kroków dalej napotykamy sklep z artykułami tabakowymi Jantke (obecnie zakład fryzjerski Ireny Matusiak, wcześniej również był tam zakłąd fryzjerski, który przenióśł się z dworca kolejowego), po prawej stronie wjazd na most. Obok wjazdu równolegle przebiega ul. Wrocławska (obecnie Mościckiego) naprzeciw ul. Dworcowa (Semaforowa) i po lewej stronie ul. Ogrodowa (obecnie Mościckiego od Semaforowej do Koreańskiej). Z dworca kolejowego pociągów osobowych prowadzi nas prosto trakt spacerowy (obecna Semaforowa). Po prawej stronie mijamy sklep spożywczy Schröter, piekarnię Kiesewetter, sklep z artykułami tekstylnymi Vogt i dalej sklep mięsny Worbs, sklep z artykułami elektrycznymi Kirchner, sklep z zabawkami Heidenreich (wcześniej w tym miejscu była kwiaciarnia Rumbaum) i na rogu ul. Waltera (Japońska) sklep z artykułami żelaznymi Maiwald, (jest to odcinek Semaforowej od Mościckiego do Japońskiej, gdzie obecnie jest zakład pogrzebowy, sklep zoologiczny, sklep spożywczy i piekarnia Hert budynki przedwojenne nie istnieją)
Po lewej stronie znajduje się stary cmentarz (obecnie jest to teren przy Semaforowej za kioskiem Ruch , nieczynną pijalnia, Totolotkiem i kioskiem odzieżowym), następnie dochodzimy do filii sklepu mięsnego Beyer i do sklepy z artykułami tabakowymi i papierniczymi Kresse na rogu ulicy Günthera (Pakistańska), dalej widzimy sklep cukierniczy Eckert i pasmanteryjny Semprich jak i zakład fryzjerski Semprich, sklep obuwniczy Labich, lokal gastronomiczny Gregor, mleczarnię Pommerschen ( Pomorska), piekarnię Kilian, sklep papierniczy Seidel, a na rogu ul. Hatzfeld (Afgańska) drogerię i winiarnię Konczak (wszystkie opisane sklepy były w budynkach przy Semaforowej między obecną Pakistańską a Afgańską jest to obecnie plac przed Biedronką).
Po prawej stronie ul. Dworcowej
(Semaforowa) mijamy ratusz w którym znajdują się wszystkie biura i kasa oszczędnościowa, obok widzimy pomnik poległych na wojnie w latach 1914-1918 (pomnik nie istnieje był między ratuszem a kościołem) i dalej kościół katolicki św. Jerzego. Na placu przed kościołem co tydzień odbywa się targ.
Na rogu ulicy Dworcowej
(Semaforowa) i Kościelnej (Biegła) znajduje się w otoczeniu wielkiego ogrodu, wśród wysokich drzew (większośc drzew została wycięta w 2010 roku) i krzewów plebania ewangelickiego pastora Schulte. (budynek dawnego żłobka a teraz firma JaDan ).
Idąc ostatni odcinek wzdłuż ul. Dworcowej (Semaforowa od Afgańskiej do Centralnej po stronie poczty), napotkamy po lewej stronie sklep zegarmistrzowski Schneider, następnie pasmanterię Olga Erben, sklep z rowerami Kühn, kino, blacharstwo Seliger, sklep papierniczy i drukarnię Dodeck (budynek w którym była słynna Bajka potem restauracja Jadło wieś a kolejna jej nazwa to Noce i dnie), w której to drukowana jest gazeta brochowska. Nareszcie dotarliśmy na róg ul. Głównej (Centralna) i jednocześnie najstarszej części Brochowa.


Wszystkie informacje i materiały prasowe związane z ratuszem zostały zamieszczone dzięki Panu Tomaszowi Bronce.

"Na parterze mieściły się pierwotnie biuro meldunkowe, biuro policji, kasa oszczędnościowa i gminna oraz Urząd Stanu Cywilnego, na pierwszym piętrze pomieszczenia radnych i burmistrza, wyżej mieszkanie. Wielka sala zebrań wyposażona była w boazerię z drzewa akacjowego, strop belkowy, okna z witrażeami przedstawieniami podkreślającymi wspólnotę obywateli Brochowa. Wewnątrz znajdowałay się również liczne obrazy w tym widok wrocławskiego ratusza autorstwa Hugona Ulbricha darowany przez miasto Wrocław w rocznicę poświecenia budowli 2 XI 1908". Przytoczony w części opis ratusza znajduje się na stronach 656 i 647 w Leksykonie architektury Wrocławia wydanym w 2011 r. autorem tekstu jest Rafał Eysymont.Widokówka powyżej pochodzi ze strony fotopolska.eu i w sposób humorystyczny przedstawia Bahnhofstr. i Brockau w przyszłości. Widoczny po prawej stronie budynek znajdował się na skrzyżowaniu obecnej ulicy Semaforowej z Afgańską. W miejscu wieżowca powinien znajdować się kościół a za nim widoczny jest ratusz. W tle widoczny jest budynek przy obecnej Mościckiego 35 (przy dworcu).

Projekt remontu starego ratusza zakłada kompleksowy remont wraz z jego rozbudową. Prace budowlane obejmą remont dachu i elewacji wraz z ociepleniem, wymianę stolarki okiennej i drzwi, wymianę instalacji wewnątrz budynku, zmianę systemu ogrzewania, montaż automatycznego systemu wentylacji oraz energooszczędnego oświetlenia. Zagospodarowany zostanie także teren przy budynku, na którym pojawi się m.in. siłownia plenerowa i altana. Po zakończeniu prac w budynku zostaną otwarte dwa Dzienne Domy Pomocy, w których miejsce znajdzie 60 starszych osób.

Przetarg ma zostać ogłoszony w pażdzierniku 2017 r. a planowany koszt to ok. 5 mln zł.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego