Stacja - Brochów na przestrzeni wieków

Idź do spisu treści

Menu główne:

Stacja

Bunkry

Na terenie Brochowa na terenie stacji rozrządowej do chwili obecnej znajduje się szereg schronów i szczelin przeciwlotniczych, które zostały zbudowane po wydanym 10 października 1940 roku zarządzeniu Adolfa Hitlera, którego celem była m.in. ochrona ludności przed nalotami. W książce Fortyfikacje Festung Breslau Stanisław Kolouszek pofaje daty powstawania schronów na terenie stacji na lata 1937 - 1940. W okresie powojennym większość schronów wykorzystywana była jako magazyny np. w DG 6. Od czasu "upadku" PKP większośc schronów jest niezabezpieczona i uległa częściowej dewastacji.
Na terenie stacji rozrządowej znajdują się  schrony betonowe oraz kamienne, które znajdują się m.in. na terenie dawnego DG 6, za barakami OTK, przy przejściu podziemnym do biur stacji.
Większość tych schronów powstała powstała po 1940 roku a ich budowa wynikała z pisma z 17 pażdziernika tego roku Hermann Göring przekazał zarządzenie do realizacji m.in. Ministrowi Przemysłu Zbrojeniowego Rzeszy - dr inż. Fritz Todt, który zginął w lutym 1942 roku w katastrofie lotniczej w Wilamowie koło Kętrzyna. Zarządzenie to nakazywało tworzenie schronów przeciwlotniczych a Brockau ujęty był w wykazie VIII okręgu lotniczego (LGK-Luftgaukommando).


 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego