Warszawska - Brochów na przestrzeni wieków

Idź do spisu treści

Menu główne:

Warszawska

Ulice > M - W

Warszawska - Winklerallee, nazwa ulicy pochodzi od Gustava Winklera, który miał tu parcele, wcześniej zwano tę ulicę zwyczajowo Promenade.Powstała pod koniec XIX wieku.Wcześniej była to droga do młyna (wiatrak), który widoczny jest na mapie z 1889 roku.

Ulica ta biegnie od skrzyżowania ulicy Japońskiej z Wileńską do ulicy Biegłej.

W przeszłości ulica nazywała się :

  • Promenade,

  • Winkler Allee - od ok. 1900 roku do 1945 roku,

  • Warszawska - od 1945 roku do chwili obecnej.


Opis Warszawskiej (Winkler Allee) przedstawiony we wspomnieniach Richarda Dubil a uzupełnione przez Ingrid Langner, które opisują  przedwojenny Brockau - czerwony druk to komentarz wyjaśniający do wspomnień ułatwiający orientację:

,,Opuszczając ulicę Waltera (obecnie ulica Japońska)
kierujemy teraz kroki na lewo w aleję Winklera (obecnie ulica Warszawska) i w kierunku nowej poczty (budynek nie istnieje, był wybudowany w 1932 roku, znajdował się między willą a obecną ulicą Leonarda da Vinci). Zaraz rozwidla się na lewo ulica Szkolna (obecna ulica Biegła i ulica Węgierska miały trochę inny układ) i po jej prawej stronie zobaczymy kościół ewangelicki pod wezwaniem Świętego Ducha (kościół nie istnieje, pozostała jedynie plebania, która była salą gimnastyczną w Szkole Podstawowej nr 37, a obenie jest na terenie szpitala apteką).
Kroczymy jednak dalej aleją Winklera (obecna ulica Warszawska)
, na prawo rozwidla się ulica Pulststraße (obecnie ulica Leonarda da Vinci) wyłącznie ulica budynków mieszkalnych, która prowadzi do Kaisergraben (Kaisergraben to Brochówka), przed nią po prawej stronie placu Dirschke (obecnie jest to skrzyżowanie ulicy Pionierów z ulicą Leoanarda da Vinci) znajduje się sklep spożywczy Haja.
Wędrujemy dalej aleją Winklera (ulica Warszawska)
, na prawo znajduje się dom wspólnoty katolickiej ( obecny budynek przedszkola przy ulicy Warszawskiej) i sklep z artykułami kolonialnymi Henkel, a w piwnicy mieści się magiel ręczny ( zwany Rolle) (w Brochowie w piwnicach przedszkola była pralnia).
Potem na prawo mijamy ogrody Schrebera (teren zlikwidowanych ogródków działkowych za przedszkolem)
i duży blok mieszkalny. Po lewej stronie maleńką uliczką (nie istnieje obecnie) można dojść do ulicy Głównej (obecnie ulica Centralna) Aleja Winklera prowadzi nas łukiem na prawo do ulicy Vorwerk (obecnie ulica Wiaduktowa), na której to znajduje się owczarnia i ogrodnictwo Schneider”.

Przy ulicy tej znajdują się dwa zabytki brochowskie - wodociągowa wieża ciśnień z 1903 roku oraz willa Kolskyego.

Wieża wybudowana w roku 1903 wg projektu inż. Reinholda Mestela, jest jedną z najstarszych na terenie Polski klasycznych  wież wodnych typu "grzybek". Uroczyste otwarcie wieży miało miejsce 7 listopada 1903 r.
Od 23 marca 2011 roku przy bramie wejściowej ogrodzenia do wodociągowej wieży ciśnień znajduje się kamień graniczny z 1928 r., który rozgraniczał miasto Breslau z powiatem Breslau. Kamień przewieziony został z ulicy Popielskiego do siedziby Towarzystwa Przyjaciół Brochowa.
W 2013 roku na wieży zainstalowano staraniem i pracą Józefa Sulki oświetlenie dzięki czemu w porze nocnej wszystkie górne okna kopuły są oświetlone a wieża widoczna z większej odległości. Ponadto zobaczyć można budynek przedszkola nr 51 ( w grudniu 2013 roku zakończono budowę nowego przedszkola przy ul. Semaforowej i tam zostało przeniesione przedszkole, budynek starego przedszkola ma być remontowany) oraz dawną szkołę ludową - obecnie część szpitala.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego