Wileńska - Brochów na przestrzeni wieków

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wileńska

Ulice > M - W

Wileńska - w Brockau była początkiem Friesenweg (obecny odcinek od Japońskiej do Syjamskiej). Przy ulicy tej znajdował się 1 budynek mieszkalny o numerach 1-3.  W powojennym Brochowie przy ulicy tej znajdował się budynek nr 3 z  rzeźbą  żaglowca. Budynek został rozebrany we wrześniu  2008 r. wraz z rozpoczęciem budowy osiedla TBS. Ponadto był przy tej ulicy od 1972 r. budynek Kolejowego Domu Kultury zwany Kartonem. Budynek spłonął 9 listopada 2001 roku. W Brochowie ulica ta w większej swej częsci stanowiła polną drogę pomiędzy ogródkami działkowymi w kierunku tzw. kasztanówki - obecnej ulicy Pionierów.
W latach 1945 do 1948 roku obecna ulica Leonarda da Vinci nosiła nazwę Wileńska.


Opis Wileńskiej  przedstawiony we wspomnieniach Richarda Dubil a uzupełnione przez Ingrid Langner, które opisują  przedwojenny Brockau - czerwony druk to komentarz wyjaśniający do wspomnień ułatwiający orientację:


Na końcu ulicy Waltera (obecna ulicja Japońska) , w prawo uchodzi ulica „am Mühlberg” z blokiem mieszkalnym zwanym „Niebieska Maria” (budynek nie istnieje był w miejscu obecnego archiwum szpitala). Ta ulica prowadzi nas łukiem na prawo do ulicy Wrocławskiej (obecnie część Wileńskiej i Syjamska). Przed łukiem, kierując się na prawo dojdziemy do drogi Friesenweg i tu po lewej stronie stoi również blok mieszkalny (budynek przy ulicy Wileńskiej). Droga Friesenweg prowadzi w ulicę Środkową (obecny odcinek Pionierów tzw. kasztanówka), którą dojdziemy do placu Dierschke (plac obejmujący obecne skrzyżowanie ulicy Leonarda da Vinci i Pionierów), a potem aż do ulica Wrocławskiej (chyba jest pomyłka powinno być do Pulststr - obecna Leonarda da Vinci).

W przeszłości ulica nazywała się :

  • Friesenweg - do 1945 roku,

  • Wejcherowska - do 30 XII 1959 roku,

  • Wileńska - od 31 XII 1960 roku.


 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego